Asad bombarduje povstalce v Hasaká, civilisté opuštějí město
Syrská válka
Při náletech na syrské město Hasaká zahynuly za uplynulých 48 hodin desítky lidí, uvedl mluvčí kurdských milic YPG Redur Xelil. Syrské kurdské úřady rovněž z města ležícího na severovýchodě země evakuovaly tisíce civilistů. Oblast je již druhým dnem terčem intenzivního ostřelování ze strany vládních letounů.
Podle Xelila se v Hasace odehrává nejprudší bitva mezi kurdskými milicemi a syrskou armádou za uplynulých více než pět let občanské války v Sýrii. „Hasaká je nyní svědkem opravdové války,“ citovala mluvčího agentura Reuters. Hasaká je rozdělená na zóny, které ovládají Kurdové a část pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada.
Většina evakuovaných jsou ženy a děti. „Kdokoli dokáže udržet zbraň, bojuje proti režimu a jeho gangům,“ uvedl Xelil. Syrská armáda bombardování Hasaky zatím nijak oficiálně nekomentovala. Poprvé vládní letouny oblast ostřelovaly ve čtvrtek.
Američany vedená koalice v reakci na bombardování Hasaky vyslala do oblasti svůj letoun, který má za úkol chránit americké poradce, kteří pomáhají kurdským jednotkám. Oznámil to dnes mluvčí Pentagonu Jeff Davis. „Šlo o opatření k ochraně koaličních jednotek,“ uvedl. „Dali jsme najevo, že americký letoun bude bránit pozemní jednotky v případě, že budou ohroženy,“ dodal. Letadlo do oblasti dorazilo, když syrské vládní letouny již odlétaly. Nikdo nebyl zraněn, doplnil Davis.
Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, uvedla, že kurdské jednotky získaly v nedávné době pod kontrolu další území v jižní části Hasaky. Podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR boje vypukly tento týden a provládní milice zadržely několik kurdských mladíků. Kurdské bezpečnostní složky na to reagovaly postupem do vládou držených oblastí. I aktivisté ze SOHR potvrdili, že z bojové zóny prchá množství civilistů. Tamní nemocnice navíc nemají dostatek krve a léků, aby pomohli všem zraněným.
Kurdské milice YPG bojují v Sýrii a Iráku proti teroristům z organizace Islámský stát (IS) a jsou podporované západní koalicí v čele se Spojenými státy. Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků.