Novináře Přibila si vyšetřovací komise pozve znovu. Možná křivě svědčil, naznačil Plíšek
Vyšetřovací komise
Vyšetřovací komise k úniku z policejních spisů si znovu pozve bývalého redaktora MF Dnes Marka Přibila. Jeho výpověď se podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) neshoduje s výpověďmi ostatních svědků. Komise se zabývá také možností křivého svědectví. Nechala si kvůli tomu vypracovat právní analýzu. Na příští jednání si poslanci pozvali třeba premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), vrchního státního zástupce Ivo Ištvana nebo bývalého elitního policistu Stanislava Hájka.
„Dnešní výslechy nás vedou k tomu, že je třeba pana Přibila znovu pozvat. Chceme vědět, s jakým výslechem Babiše seznamoval a v kterém roce to bylo,“ řekl po jednání komise předseda Martin Plíšek s odkazem na úterní výpověď šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušana Brunclíka, který měl s poslanci hovořit o kauze Beretta. O té na zveřejněných nahrávkách mluví předseda hnutí ANO Andrej Babiš právě s Markem Přibilem. Ten by měl být znovu pozván na přelomu srpna a září.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle Plíška je zřejmé, že někdo z vypovídajících nemluvil pravdu. „Křivé svědectví nebo nepravdivá informace před vyšetřovací komisí je trestným činem,” vyplývá podle Plíška z analýzy, kterou si nechala komise vypracovat. Kdo a v jaké souvislosti křivě svědčil, však zatím členové komise prozradit nechtějí. Odlišené výpovědi se podle nich ale objevily již minulý týden, když byl na jednání komise ředitel strategického rozvoje vydavatelství Mafra a Babišova pravá ruka v této firmě František Nachtigall.
Dalším, kdo v úterý mluvil před poslanci, byl novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa, na jehož roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací Přibil poukazoval. Před poslanci hovořil o tom, jak podle něj fungovala skupina kolem novináře Marka Přibila. „Řekl jsem jim, že kolem sebe měl a má skupinu lidí, kteří mu zpracovávali informace a v některých situacích vytvářeli kompromitující materiály na některé oponenty. Někteří ti lidé jsou aktivní už od roku 2012,“ uvedl krátce po výslechu novinář Kroupa.
Martin Plíšek po jednání komise novinářům řekl, že některá Kroupova tvrzení ho děsí. Podle Kroupy v rámci bezpečnostních složek existují paralelní struktury, které spolu komunikují. „Policisté i státní zástupci disponují informacemi, se kterými poté nakládají. V té struktuře jsou dnes i bývalí policisté. Mají stále nějaké informace, které poté nějak používají. To je velmi závažné a budeme se to snažit popsat v závěrečné zprávě,“ uvedl Plíšek.
Čtěte více: Kauza „živých spisů“ pokračuje. Poslanci řeší křivé svědectví, další vyšetřování blokuje Pelikán
Pelikán dělá obstrukce
Komise také vyzvala ministra spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby zbavili své podřízené mlčenlivosti. „Bohužel k dnešnímu dni nemáme zbavení mlčenlivosti od státních zástupců v působnosti ministerstva spravedlnosti. Na příští jednání by měl dorazit vrchní státní zástupce z Olomouci Ivo Ištvan, tak bychom chtěli, aby stejně jako zástupci jiných orgánů mohl vypovídat,“ řekl po skončení jednání předseda komise Martin Plíšek.
Připomněl, že komise se zajímá o kauzy Vidkun, Beretta, dotační kauzy na ministerstvu školství, OKD, nahrávky Babiš Přibil a také kauzu Nečas - Nagyová.
Ministr Pelikán na dotaz novinářů, proč nechce dotyčné osoby zbavit odpovědnosti, uvedl, že nechápe, proč by to měl dělat. Celá komise na něj dělá dojem, že předseda Plíšek vůbec neví, co chce vyšetřovat.
„Nevím, co nepochopil ministr spravedlnosti. My jsem v žádosti jasně definovali kauzy, které chceme řešit. Nevím, jakou další specifikaci má pan ministr na mysli. Nevím, jestli si to mám vykládat politicky. Věřím, že Pelikán nechce dělat obstrukce,“ reagoval na ministrova slova Plíšek na tiskové konferenci. Na příští úterý je pozván Ivo Ištvan a členové komise doufají, že ministr spravedlnosti do té doby změní názor.
Úniky ze spisů jsou rakovina
Před komisí včera také vypovídali policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec. Ten kritizoval to, že někteří novináři se dostanou k exkluzivním informacím z živých spisů a výslechy poté probíhají za pozornosti veřejnosti.
„Některá média mají exkluzivní přístup. Když se podíváte třeba na Lidové noviny, tak novináři mají exkluzivní vhled do trestních spisů. Vnímám to jako obrovskou rakovinu toho, co se v České republice děje,“ řekl ministr vnitra Chovanec a v souvislosti s tím zmínil kauzu dotací do českého sportu nebo kauzu reorganizace policie.
Podle něj nejde prolomit ochranu novinářů, kteří nemají povinnost prozradit své zdroje. „Spíše je to otázka na některou z tajných služeb, aby se tomuto fenoménu začala věnovat. Já to vnímám jako obrovskou rakovinu toho, co se děje v České republice. Není možné, aby některé výslechy svědků byly přenášeny v médiích de facto online. Musí být zjevné, že prodávat a vynášet informace z živých svazků není možné,“ uvedl Chovanec.