Proč nám zlý Brusel zakazuje přijímat íránské špiony?

Proč nám zlý Brusel zakazuje přijímat íránské špiony?
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

Prakticky neustále slýchám řadu mýtů o tom, že státy mají v mnoha věcech kvůli EU svázané ruce. Většinou jde ale jen o nesmyslné výmluvy a snahu omluvit neschopnost daného státu řešit problémy s legislativou nebo jejím výkladem.

Tam, kde je to potřeba, mají státy naopak relativně velkou volnost. To potvrdil i ve svém nedávném rozsudku Evropský soudní dvůr, který jasně řekl, že státy mají volnou ruku mj. i při (ne)přijímání studentů ze třetích zemí.

A o co v celé kauze šlo? Německé orgány odmítly vydat íránské studentce vízum ke studiu na Technické univerzitě v Darmstadtu. Němcům zde přišlo velmi podezřelé, že studentka měla v úmyslu věnovat se bezpečnosti mobilních systémů, zejména detekci narušení na chytrých telefonech. Na místě proto byly obavy, že technologie, která je předmětem výzkumu, by mohl Írán využít ke sledování či obecně k porušování lidských práv. S ohledem na to bylo studentce jménem Sahar Fahimian vízum do Německa zamítnuto.

Studentka ale podala žalobu na údajné porušení evropské legislativy k německému správnímu soudu, který se obrátil k Evropskému soudnímu dvoru s žádostí o výklad evropské legislativy. A Evropský soudní dvůr zde jednoznačně potvrdil, že z pohledu směrnice Rady 2004/114/ES čl. 6 odst. 1 písm. d) není ve výše uvedeném německém rozhodnutí vůbec žádný problém. Přímo na zmíněném místě této směrnice se totiž píše, že podmínkou ke vpuštění je v tomto bodě požadavek, že zájemce o studium ze třetí země „není považován za hrozbu pro veřejný pořádek, veřejnou bezpečnost nebo veřejné zdraví.“

To znamená, že u žadatelů o vstup ze třetích zemí mají tedy státy EU široké možnosti posoudit všechna možná rizika. Členské země tak mohou na základě pádných důvodů odmítnout jakéhokoli žadatele, u něhož existují důvodné obavy z toho, že představuje pro stát, potažmo celou EU, potenciální hrozbu.

Nárok vstoupit na území EU nemá každý

Opravdu není možné, aby se sem mohl dostat úplně každý, jen proto, že chce. A tohle je třeba donekonečna opakovat všem, kteří volají po otevření hranic pro všechny, kteří přichází na území Evropské unie. U každého je třeba vždy vyhodnotit jejich možné bezpečnostní riziko a není možné opakovat excesy z léta 2015, kdy Evropou proudily tisíce neprověřených osob. Každý musí vědět, že není možné nárokovat si vstup na evropské území a pevně věřím, že to začínají chápat i někteří němečtí politici.

Považuji za naprostou nutnost, aby státy důsledně kontrolovaly všechny lidi přicházející do EU. Stále ještě máme v živé paměti, co se stalo, když se kontroly vstupu do Evropy před dvěma lety zanedbaly. Národní státy tedy mají dostatečné pravomoci k tomu, aby zabránily vstupu nežádoucím osobám. Musí jen umět svých práv patřičně využít. Jen hloupý člověk bude svádět vlastní selhání na ten „zlý“ Brusel!

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit