‚Havaruje s autem a pak prchne.‘ Odcházející Farage vyvolal na sítích bouři
Britské politické zemětřesení
- Echo24,
- ,
Poté, co v pondělí dopoledne předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage oznámil svou rezignaci, stal se terčem posměchu od britských i zahraničních politiků a novinářů. Způsobil brexit a nyní od něj dává ruce pryč a utíká, píši britská média, hlavně ta, která byla pro setrvání Británie v EU. Kariérním politikem Farage podle vlastních slov nikdy být nechtěl, europoslancem však zůstává.
Jeho rezignace přišla jen pět dní poté, co Boris Johnson oznámil, že nebude kandidovat na šéfa konzervativní strany Británie, které uvolnil odcházející premiér a šéf konzervativců David Cameron. Byl to právě Johnson a Farage, kteří vedli před referendem kampaň za to, aby Velká Británii z EU odešla, což si nakonec 52 % Britů odhlasovalo. Nyní jsou oba za své chování po brexitu „lynčováni“. Britská média hovoří o zbabělosti a neschopnosti postavit se volebnímu výsledku. Ozývají se i hlasy, že bez předvolební kampaně UKIP i bez brexitovského křídla konzervativců by byl výsledek referenda jiný.
Today I have decided to stand aside as Leader of @UKIP. I have got my country back, now I want my life back https://t.co/gUiXrfBQnP
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 4. července 2016
Nigel Farage své pondělní rozhodnutí komentoval slovy, že už dostal zpět svou zemi, nyní chce zpět svůj život. Britská média však spekulují o tom, že to nemusí být jeho definitivní odchod z politiky, což potvrzují i jeho vlastní slova o tom, že zůstává poslancem v Evropském parlamentu.
Čtěte více: Nigel Farage končí jako šéf UKIP. ‚Chci zpět svůj život,‘ řekl
Kritiku si vysloužil Nigel Farage od labouristického poslance Davida Lammyho. Zvítězil podle něj díky ostudné rétorice zaměřené na nenávistné trestné činy a rasismus. „Havaruje s autem a pak prchne,“ napsal na svém Twitteru Lammy.
Farage‘s sorry legacy: Disgraceful rhetoric during the campaign. Crashes the car then walks away. Hate crime and racist abuse on the rise.
— David Lammy (@DavidLammy) 4. července 2016
Děláte si ze mě legraci? Ptá se na svém Twitteru britský zahraniční novinář Alec Luhn, poté, co se dozvěděl, že Farage opravdu končí v čele UKIP.
You‘ve got to be kidding me. #Brexit leaders keep jumping ship: Nigel Farage quits as Ukip leader after Brexit vote https://t.co/noikJRFUax
— Alec Luhn (@ASLuhn) 4. července 2016
Voliči, kteří hlasovali pro setrvání v Evropské unii, zase reagují na jeho slova, že chce svůj život zpátky. Oni by totiž chtěli zpátky EU.
Nigel Farage wants his life back. Reaction of a lot Remain voters on Twitter: we want the EU back. #brexitmess https://t.co/LpRrd9HiH6
— Kim Ghattas (@BBCKimGhattas) 4. července 2016
Zároveň s podobnou tematikou vznikají i parodická videa a koláže.
Let someone else clean up the mess, eh? #Farage #Johnson pic.twitter.com/UdUvlzdklZ
— René Denfeld (@Renestance) 4. července 2016
Thanks @Nigel_Farage and @BorisJohnson for guiding us through #Brexit Oh wait a minute !! Who turned out the lights? pic.twitter.com/HUAJFZ63GH
— vinnie clough (@vinnieclough) 4. července 2016
K dnešní změně událostí v Británii se vyjadřují i čeští politici. Miroslav Kalousek (TOP 09) například srovnává odchod Farage z čela strany s českou politickou scénou. „Populisté by uškodili zemi a nechali pak ten průšvih řešit někoho jiného,“ píše Kalousek.
Přesně stejně by to dopadlo u nás-populisté by uškodili zemi a nechali pak ten průšvih řešit někoho jiného. https://t.co/d65LWG4JrM
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 4. července 2016
Zároveň se však také objevují hlasy, které si politika Nigela Farage váží a jeho působení oceňují. Poslanec UKIP Steven Woolfen píše, že Farage změnil Británii k lepšímu. „Je skvělý vůdce. Všichni mu dlužíme velké díky a vděčnost,“ napsal na svém Twitteru Woolfen.
.@Nigel_Farage has changed this country for the better. A great leader. We all owe him a great deal of thanks and gratitude.
— Steven Woolfe MEP (@Steven_Woolfe) 4. července 2016
Předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach Farage také chválí, podle něj dokázal dosáhnout hlavního cíle, tedy brexitu: „Smekám před ním, že dokázal vybudovat politickou stranu a dovést Brity k nezávislosti na EU. Přeji mu vše nejlepší v osobním životě a těším se, až ho zítra uvidím!“