Putin Asada neopustí, Rusko chce o Sýrii jednat i s USA
USA SPOJENCEM RUSKA
Světové společenství by mělo v zájmu boje s terorismem odložit geopolitické ambice, na mezinárodní konferenci v tádžickém Dušanbe to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Vyzval k vytvoření „široké koalice“ pro boj s extremisty a ke sjednocení úsilí syrských vládních vojsk, kurdských bojovníků a ostatních sil v boji proti Islámskému státu. Syrský režim je prý připraven přizvat k řízení státu opozici. Podle mluvčího Kremlu je zároveň nezbytný i dialog mezi Ruskem a USA.
Putin promluvil na summitu Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), postsovětské bezpečnostní aliance řízené Moskvou. Kromě globálního boje s terorismem se zabýval i analýzou situace v Sýrii a v Afghánistánu a uprchlickou krizí v Evropě.
Rusko bude podle šéfa Kremlu dál pomáhat syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v boji s terorismem. „Poskytujeme a budeme mu poskytovat vojenskou pomoc v boji proti teroristické agresi,“ řekl Putin a dodal, že ostatní státy by se k tomuto úsilí měly připojit.
„Je třeba dát stranou geopolitické ambice a odmítnout politiku přímého nebo nepřímého využívání jednotlivých teroristických skupin k dosažení vlastních cílů, včetně odstranění nepohodlných vlád a režimů,“ prohlásil Putin v narážce na neochotu Západu spolupracovat s Asadem.
Z USA a západní Evropy v poslední době zaznívá stále ostřejší kritika posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, kam ruská armáda údajně dopravuje stále víc zbraní a buduje logistickou a dopravní infrastrukturu. Americký Pentagon se obává, že Rusko chce v Sýrii vybudovat stálou leteckou základnu.
Podle Putina je ale Rusko otevřeno široké spolupráci, která je pro boj s terorismem nezbytná. Se „zdravými silami syrské opozice“ je prý připraven spolupracovat i Asad. V Sýrii je třeba přikročit k politickým reformám, uznal Putin, prvořadým úkolem je ale boj s terorismem.
Ruský prezident se ohradil proti výtkám, že uprchlická vlna v Evropě je důsledkem podpory, kterou Moskva poskytuje syrskému režimu. „Kdyby Rusko nepodporovalo Sýrii, situace by tam byla horší, než je teď v Libyi. Proud běženců by byl ještě silnější,“ konstatoval Putin.
Jednání s USA jsou nezbytná
I v Afghánistánu se šíří vliv Islámského státu, státní správa se rozpadá, varoval Putin. „Vzniklo reálné nebezpečí, že do Afghánistánu proniknou ze sousedních zemí teroristické a extremistické skupiny včetně oddílů Islámského státu. Rozmach činnosti této organizace se dostal daleko za hranice Iráku a Sýrie,“ poznamenal ruský prezident.
K vyřešení krize v Sýrii je také nezbytné, aby spolu jednaly Rusko a USA. Řekl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. O formátu jednání ale zatím rozhodnuto nebylo, odpověděl na dotaz, zda je prezident Vladimir Putin připraven jednat o tom s prezidentem USA Barackem Obamou.
Peskov podle agentury TASS reagoval na slova představitele Bílého domu, podle něhož je možné, že o Sýrii bude Washington jednat s Moskvou. „Vždy jsem říkali, že nevylučujeme dialog, a věříme, že je nutné jednat, protože jinak nelze vysvětlit vzájemné názory, není možné shodnout se a porozumět si,“ řekl Peskov.
Na dotaz, zda by se mohli sejít Putin s Obamou, poznamenal, že „nelze jednat o formátu, dokud neexistuje žádná dohoda“. Peskov také řekl, že Rusku nehrozí mezinárodní izolace a že jeho země „byla, je a bude odpovědný, velmi významný a aktivní člen mezinárodního společenství“.
Agentura Bloomberg v pondělí napsala, že diplomaté z Ruska, USA a Saúdské Arábie už jednají nějakou dobu o přechodném plánu pro Sýrii. Rusko prý připouští, že v jeho rámci bude omezena pravomoc syrského prezidenta Bašára Asada, i když má podle Moskvy zůstat dočasně prezidentem.