Haškova hra: konec ve sněmovně je blízko

vytížený politik

Haškova hra: konec ve sněmovně je blízkoNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

72 hodin. Tolik času zbývá do hraničního termínu, kdy se má trojice sociálních demokratů rozhodnout, zda zůstanou raději poslanci, nebo hejtmany. Nejsledovanějším z trojlístku Hašek-Běhounek-Novotný je jihomoravský hejtman a bývalá dvojka ČSSD Michal Hašek. V posledních týdnech to vypadalo, že půjde proti vůli strany a ponechá si obě křesla. Podle informací ECHO24.cz je ale stále pravděpodobnější možnost, že se Hašek z taktických důvodů vzdá poslaneckého mandátu a stáhne se do regionu.

„Nechci už pokračovat další čtyři roky v souběhu funkcí a v žádném případě by takový souběh nebyl po příštích volbách nějak dlouhodobý.“ Tak mluvil Hašek před necelým rokem, krátce předtím, než na nejvyšším stranickém orgánu mezi sjezdy – ústředním výkonném výboru – pomohl prosadit usnesení bojující proti souběhu funkcí.

„Má-li to být katalyzátorem řešení problému s názvem kumulace funkcí a má-li to platit pro všechny politiky ČSSD, tak ano, může to být první krok a něčím se začít musí,“ říká hejtman Hašek

V té době měl ale téměř jistou účast v budoucí vládě a rozmýšlením toho, zda zůstane raději ve vedení kraje či v poslanecké lavici, se nemusel zabývat. Po nepodařeném povolebním převratu ve straně se však jeho situace dramaticky změnila. Najednou byl před volbu postaven a jeho šéf a dlouholetý soupeř Bohuslav Sobotka dával jasně najevo, že ČSSD nebude své usnesení nijak měnit. Hašek si tedy (podobně jako další hejtmani) vzal povolený půlrok na rozmyšlenou. Lhůta končí za tři dny – 26. dubna.

„Už jsem rozhodnut. Oznámím to v nejbližších dnech, bude to ještě před víkendem,“ řekl Hašek v úterý deníku ECHO24.cz s tím, že nechce nic prozrazovat. Svou volbu by mohl poprvé veřejně prozradit na čtvrtečním jednání krajského zastupitelstva.

Jihomoravský hejtman byl celý půlrok na vážkách, zda si ponechat jen jeden z mandátů, nebo se vůli strany postavit a zůstat v obou funkcích. Jak autor textu odvozuje z opakovaných hovorů s Haškem na toto téma, šance byly celých šest měsíců vyrovnané a v poslední době bývalý 1. místopředseda ČSSD inklinoval spíše k tomu si obě křesla ponechat.

Vzdát se poslance? Takticky nejvýhodnější tah

Krátce před zveřejněním svého rozhodnutí ale Hašek mluví o poznání smířlivěji, než tomu bylo v minulých týdnech. „Má-li to být katalyzátorem řešení problému s názvem kumulace funkcí a má-li to platit pro všechny politiky ČSSD, tak ano, může to být první krok a něčím se začít musí,“ odpovídá nyní na otázku, jak se dívá na potřebu už konečně ve straně kumulaci funkcí vyřešit. „A jen věřím, že to není účelová věc, která měla znamenat to, že z některé z funkcí musí odejít jen Hašek, Zimola, Běhounek či Novotný,“ dodává.

Podle informací serveru je velmi pravděpodobná varianta, že Hašek oznámí svůj konec v Poslanecké sněmovně. Takticky je to pro něj nejvýhodnější situace – v Jihomoravském kraji i mezi dalšími hejtmany má pevnou pozici, zatímco ve sněmovně je bez většího vlivu pouze jedním z mnoha. A i po případném odchodu z poslanecké lavice mu v parlamentu zůstanou jeho věrní, kteří budou vyvažovat sílu obou sociálně-demokratických křídel. Haškova i Sobotkova. Ve straně má navíc Hašek řadu odpůrců, kteří čekají, že si nechá obě funkce a oni tak budou moci začít s kritikou.

V neposlední řadě by Hašek rezignací na poslanecký mandát vzal vítr z plachet předsedovi Sobotkovi. Teprve po svém odchodu totiž může začít účinně torpédovat vedení strany, aby kumulaci funkcí důsledně řešilo i na jiných postech, než jsou hejtmani. Koneckonců už před měsícem přišel s návrhy, jak zavedením klouzavého mandátu poslance vyřešit souběh funkcí u ministrů, hejtmanů, starostů či primátorů.

Odchod ze sněmovny by Haškovi v jeho současné situaci a pozici politicky jen pomohl. Může ale být spojený s nejrůznějšími podmínkami či výhradami. Hašek může výměnou požadovat schválení klouzavého mandátu nebo podmínit svůj odchod tím, že se pouze pro jednu z funkcí rozhodnou všichni, kterých se kumulace týká.

Sobotka: Pravidla se musí dodržovat

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zůstává ve svém postoji ke kumulaci funkcí neoblomný. „Je nutno dodržovat pravidla a mluvit pravdu. Respektovat sliby, dané v této věci voličům před volbami. V politice ČSSD musí vítězit slušnost a věrohodnost, jinak nás lidé zcela oprávněně odmítnou,“ napsal na dotaz ECHO24.cz.

Hašek se musí jasně rozhodnout i podle ministra a svého vnitrostranického oponenta Jiřího Dienstbiera: „Pokud Michal Hašek nedodrží slovo, které dal, tak to bude jenom další z řady jeho lží. Bral bych to jako podvod na lidi v České republice z jeho strany. Člověk, který byl usvědčen z mnohonásobné lži, by měl nejspíš opustit všechny funkce a ne si ještě vybírat, kterou si ponechá.“

„Pro Sobotku to není příjemná situace, protože když si dupne, tak vyvolá konflikt ve straně, a když si nedupne, tak potvrdí, že je slabý a má ve straně holubník. To by bylo citlivé zejména v případě Michala Haška,“ vysvětluje politolog Josef Mlejnek.

Jenže kromě slovních výzev nemůže vedení sociální demokracie dělat se třemi poslanci/hejtmany nic. Neexistuje žádný postih, který by Haškovi, Běhounkovi či Novotnému mohlo uložit za to, že nerespektují doporučující usnesení ÚVV.

Nejasná situace zůstává zejména u hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, který navíc ani není členem ČSSD (zvolen na kandidátce ČSSD jako nestraník – pozn. red.). Ten své rozhodnutí sdělí v pátek. Dlouhodobě se mu ale nelíbí, že by jako jeho náhradník naskočil do parlamentu kontroverzní exposlanec a bývalý ministr zemědělství Petr Zgarba. „Udělám to, co bude nejlepší pro Vysočinu,“ tají svůj postup Běhounek. Naopak karlovarský hejtman Josef Novotný byl v minulých měsících největším zastáncem toho, aby si politici mohli ponechat obě funkce.

Vedení ČSSD si je zároveň vědomo, že zbytečné vygradování dlouhodobého sporu by mohlo straně uškodit v evropských volbách, které se konají už za měsíc. Proto nebude zbytečně přilévat olej do ohně a pokud se některý z trojice politiků rozhodne zůstat v obou funkcích, přijdou maximálně slovní odsudky.

„Pro Sobotku to není příjemná situace, protože když si dupne, tak vyvolá konflikt ve straně, a když si nedupne, tak potvrdí, že je slabý a má ve straně holubník. To by bylo citlivé zejména v případě Michala Haška. Takže on něco udělat musí, ale reálně nemůže skoro nic. Nanejvýš zahrozit,“ komentuje spor politolog Josef Mlejnek.

Téměř rok staré usnesení ÚVV pokládá u poslanců za nevhodnou kumulaci s funkcí hejtmana, náměstka hejtmana, primátora či náměstka primátora, uvolněného člena krajské rady či uvolněného člena rady statutárního města. Už dříve se jednoho z postů vzdali ministr vnitra Milan Chovanec či jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jsou už ve… Venezuele

KOMENTÁŘ

„Všichni jsou už v Mexiku!“ zpíval kdysi Michal Tučný, ikona české country. Tučný je už dlouho „tam u nebeských bran“, ale Latinská Amerika jako by neztratila ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz