Příště bez lustrací. Ministrem může být kádr StB i KSČ

Lidovci hlasovali pro

Příště bez lustrací. Ministrem může být kádr StB i KSČAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Čisté lustrační osvědčení už do budoucna nebude podmínkou pro vstup ministrů do vlády. Po vyhrocené diskuzi s pravicovou opozicí to v pátek odhlasovali poslanci koalice. Podle pravice tak otevřeli cestu do vlády nejen někdejším spolupracovníkům StB, ale i jejím kmenovým zaměstnancům nebo kádrům KSČ.

Sněmovna o lustracích hlasovala v pátek v rámci doprovodné novely ke služebnímu zákonu. Aby se lustrační zákon vztahoval na členy vlády, prosazovali poslanci ODS a TOP 09. Během jednání je podpořili také vládní lidovci. Ti ale po zamítnutí pozměňovacích návrhů hlasovali pro přijetí zákona, který by bez nich neprošel. A ministři tak nově při svém jmenování negativní lustrační osvědčení dávat nemusí. Na podobný průběh hlasování upozornil už ráno Týdeník ECHO.

„Rozhodli jste o tom, že bývalí agenti StB mohou být členy vlády. Kam až to chcete dotáhnout?“ ptal se po přijetí zákona místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. A nejde navíc zdaleka jen o někdejší spolupracovníky Státní bezpečnosti.

„My jsme schválili, že se ministrem může stát i komunistický fízl, který byl členem a zaměstnancem StB. Tedy ten, kdo byl horší než agenti. Ministry mohou být i všichni nomenklaturní kádři KSČ,“ dodal šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Ten za viníky označil poslance lidovců a jejich ministra kultury Daniela Hermana. Právě proto, že nakonec zvedli ruku pro celý zákon. To ale Herman, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, odmítl: „Chápu to jako součást předvolebního boje. My jsme jako klub KDU-ČSL podpořili pozměňovací návrhy, které hovoří o tom, že by ve vládě neměli být lidé, kteří mají nejasnou minulost. Víme, že je třeba držet principy, a to včetně lustračního zákona.“

Zrušení lustrací pro ministry s sebou podle pravice nese velká rizika. Třeba Marek Benda z ODS upozorňoval na to, že většina spisového materiálu někdejší Státní bezpečnosti byla odkopírována do Moskvy a při současném chování Ruska prý hrozí, že budou moci být ministři, kteří by se jinak kvůli nedoložení negativní lustrace do vlády vůbec nedostali, vydíratelní.

Kalousek: „I ten nejhorší bolševický šmejd teď může být zvolen třeba ministrem vnitra.“

První spor o lustrace řešila sněmovna už krátce po volbách. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy navrhl do vlády i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který ale nemohl čistou lustraci doložit. Problém rodící se koalice nakonec vyřešil prezident Miloš Zeman, který Babiše jmenoval výměnou za přijetí služebního zákona.

„I ten nejhorší bolševický šmejd teď může být zvolen třeba ministrem vnitra,“ uzavřel diskuzi o posledním počinu koalice Kalousek.

Čtěte také: Kalousek se neomluví: Slovem fízl jsem vyjádřil opovržení, míní

Hlasování o Kalouskovi byla fraška. Jsou to zbabělci, říká Němcová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz