Zeman chce zrušit víza pro Číňany. Vzorem je Fidži
NADBÍHÁNÍ ČÍNĚ
Ázerbájdžán, Haiti, ale třeba i Bahamy, Seychely, Svazijsko a sedm dalších. Miloš Zeman by chtěl rozšířit spíše bizarní skupinku dvanácti států, které mají bezvízový styk s Čínou, o Českou republiku.
Prezident Zeman o svém návrhu zrušit víza pro Číňany promluvil v neděli během návštěvy Pekingu. Z evropských zemí má bezvízový styk s Čínou pouze miniaturní státeček San Marino. Jinak jde s výjimkou Ázerbájdžánu a jihoafrického Svazijska pouze o ostrovní státy, jakým je třeba Mikronésie, Mauricius či Fidži. „Většinou jsou to země, kde se trvale usazují hlavně miliardáři a které se snaží lákat bohaté čínské občany, aby tam utráceli,“ říká sinolog Vít Vojta.
Čtěte také: Zeman uznal jednotnou Čínu a odletěl s miliardáři domů jejich letadlem
Podle Vojty, který se zúčastnil prezidentské delegace do Číny coby tlumočník Hradu, mluvil Zeman spíše o dlouhodobé vizi, a ne o zrušení víz jako o otázce nejbližší doby. „Pan prezident měl na mysli spíše zjednodušení současného procesu udělování víz. Zatímco před několika lety, konkrétně v roce 2008, došlo ke ztížení vyřizování víz z české strany kvůli ochlazení vztahů s Čínou, letos se už procedury výrazně zjednodušily,“ pochvaluje si Vojta, který se netají tím, že mu byla proti srsti „chlapácká gesta“ bývalého premiéra Mirka Topolánka, jenž před olympiádou v Pekingu v roce 2008 nosil na klopě vlaječku Tibetu.
BIS: Čínští špioni přidali plyn
Přesně den poté, co prezident Miloš Zeman v Pekingu prohlásil, že uvažuje o zrušení víz pro Čínu, vydala Bezpečnostní informační služba výroční zprávu, v níž mimo jiné varuje, že v Česku dochází k „upevňování a dalšímu rozšiřování vlivových kapacit“ čínských tajných služeb.
„V případě Číny šlo zejména o využití ekonomických argumentů k podpoře čínských politických zájmů v ČR,“ uvádí výroční zpráva kontrarozvědky za rok 2013.
Čtěte také: BIS: Mezi špiony z Ruska a Číny jsou podnikatelé i akademici
Současný premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že zrušení víz pro Čínu není v současnosti reálné, protože Česko musí podobné návrhy řešit v souladu s ostatními státy Evropské unie a schengenského prostoru.