Jaderná válka může začít každou chvíli, hrozí Kim. Obavy má i Peking
Napětí na Korejském poloostrově
Severokorejská diktatura pohrozila rozpoutáním jaderné války, která podle režimu může vypuknout každou chvíli. KLDR se nechala slyšet, že ji k tomu tlačí Spojené státy americké, které podle ní ohrožují bezpečnost celého Korejského poloostrova. Hlavně tím, že údajně přesouvají do oblasti svůj jaderný arzenál. Severní Korea nevyloučila, že uskuteční další jaderný test. Píše o tom list The Telegraph. Jako velmi napjatou vidí situaci také Čína, podle které válka skutečně může začít každou chvíli a vyzvala k dialogu.
„Spojené státy pronikají do oblasti kolem Korejského poloostrova, na místo s dnes celosvětově největšími zásobami jaderných zbraní, vážně ohrožují mír a bezpečnost poloostrova a tlačí situaci na pokraj války,“ prohlásil úředník ze Severní Koreje, kterého britský list označil jako mluvčího režimu. Podle mluvčího tak dostávají svět do nebezpečí, že jaderná válka může vypuknout každou chvíli.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podobně se vyjádřil také zástupce severokorejského ministra zahraničí Hang Song-ryol, který nevyloučil, že Severní Korea přistoupí k dalšímu testu svého jaderného arzenálu. „To je věc, o které rozhodne naše vedení,“ řekl. Zároveň obvinil Trumpa, že rád provokuje a jeho rétorika je agresivní.
Před rozpoutáním konfliktu varovala v pátek také Čína. Jediným způsobem, jak tuto situaci řešit, je podle ní dialog. Prohlásil to podle agentury AFP čínský ministr zahraničí Wang I, který tak reagoval na nové hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Pchjongjangu, o nichž mluvili výše severokorejští diplomaté.
Čína: Jedinou cestou je dialog
„Jedinou cestou je dialog,“ řekl Wang I na společné tiskové konferenci se svým francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem, který je v Pekingu na oficiální návštěvě.
„Kdokoli, kdo vyvolá konflikt na Korejském poloostrově, za to zaplatí značnou cenu,“ varoval čínský ministr zahraničí. Jeho prohlášení následovalo den poté, co Trump uvedl, že o „severokorejský problém bude postaráno“. „Apelujeme na všechny strany, aby se zdržely vzájemných hrozeb a provokací, ať už slovy nebo činy,“ dodal Wang I.
Podle Číny je třeba zastavit napětí kolem KLDR, než dosáhne „nezvratného a nezvladatelného“ stavu. Do oblasti míří americká letadlová loď a s ohledem na americké nálety na Sýrii není pochyb o tom, že nový americký prezident by neváhal sáhnout ani po použití síly, pokud to podle jeho mínění bude situace vyžadovat.
Jaderné testy může odstartovat návštěva viceprezidenta Pence
Severní Korea mezitím USA odsoudila za to, že do oblasti přesouvá „značnou strategickou jadernou sílu“, čímž ohrožují mír a bezpečnost na Korejském poloostrově. Mluvčí severokorejského Ústavu pro odzbrojení a mír při ministerstvu zahraničí vydal prohlášení, v němž USA odsoudil za nálety na Sýrii.
Analytici soudí, že by Severní Korea mohla už brzy provést šestý jaderný test nebo odpálit další rakety na znamení toho, že se Pchjongjang nehodlá podřídit sankcím OSN. Jednalo by se rovněž o varování adresované USA a americkému prezidentovi, který opakovaně dal najevo, že politika strategické trpělivosti vůči KLDR skončila.
V neděli zahájí americký viceprezident Mike Pence v Jižní Koreji desetidenní cestu po Asii. KLDR v sobotu slaví 105. výročí narození zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena. Obojí by Pchjongjangu mohlo posloužit jako záminka pro další testy.