Aktivisté odmítají opustit Kliniku, přijel si je vyslechnout i Babiš
Boj o autonomní centrum
Aktivisté odmítají opustit budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově, kde funguje Autonomní sociální centrum Klinika. O půlnoci centru přitom skončí smlouva o výpůjčce. Na místo přijel situaci řešit i ministr financí Andrej Babiš, který chtěl osobně vidět, jak Klinika funguje. Babiš se měl později odpoledne sejít i se zastupiteli Prahy 3 a zaměstnanci stavebního úřadu, schůzku ale nakonec zrušil.
Pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který budovu spravuje, ve středu zástupcům Kliniky předali upozornění na vypršení platnosti smlouvy. Ti jim oznámili, že budovu neopustí. Úředníci znovu přijdou ve čtvrtek, na tento den je naplánováno i další jednání na ÚZSVM.
Zůstáváme na Klinice protože: 1. Nechceme nechat dům chátrat a je nesmysl, aby stát hledal jiné využití, když jedno…
Zveřejnil(a) Autonomní sociální centrum Klinika dne 2. březen 2016
Před Klinikou se ve středu ráno sešlo několik desítek lidí. Společně posnídali a pak čekali na příchod pracovníka ÚZSVM, kterému ale odmítli předat klíče od budovy. Dali mu však prohlášení, že na Klinice chtějí zůstat nelegálně i po půlnoci. Na místě také vytvořili lidský řetěz a zpívali.
V prosinci 2014 aktivisté dříve prázdnou budovu obsadili, po měsících jednání si ji mohli od úřadu vypůjčit. „Rozhodli jsme se budovu neopustit. Protože kdybychom ji na začátku opustili, tak by tady Klinika vůbec nevznikla a nikdo by s námi nejednal,“ řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.
ÚZSVM smlouvu centru neprodloužil s odůvodněním, že budova, která je v majetku státu, nemá platnou kolaudaci. Mluvčí úřadu Radek Ležatka novinářům řekl, že ani čtvrteční jednání nejspíš ke změně postoje úřadu k prodloužení smlouvy nepovede, nepředpokládá ale, že by požádali o součinnost policii.
Na podporu centra v době jednání o jeho vzniku a znovu o uplynulém víkendu demonstrovaly stovky lidí. Budoucnost Kliniky bude i na programu zastupitelstva Prahy 3 příští úterý.
Babiš si chce poslechnout obě strany
Na místo přijel v reakci na prohlášení o nevystěhování i ministr Andrej Babiš. ,,Pan ministr byl v objektu před rokem, když celá ta kauza začala, protože ten objekt je v majetku ÚZSVM, který spadá pod ministerstvo financí. A pan ministr dal centru budovu bývalé polikliniky zadarmo na rok do pronájmu. Teď se přijel podívat, jak tam ti lidé žijí, přijel si poslechnout jejich verzi,“ uvedla mluvčí ANO Lucie Kubovičová pro server ECHO24.cz.
Z toho důvodu, že pronájem ve středu o půlnoci končí a že se kolem Kliniky v nedávné době rozproudila celospolečenská debata, začal Babiš situaci řešit. Odpoledne měl jet na radnici Prahy 3 a setkat se se zástupci svatebního úřadu. „Jedná se o jiném termínu setkání,“ řekla Kubovičová, protože Babiš musí být místo toho ve Sněmovně. ,,V plánu je čtvrteční schůzka Kliniky se zástupci ÚZSVM,“ dodala Kubovičová, podle které dává Babiš momentálně dohromady všechny informace, řeší, jak to vypadá s plněním zákonů, teprve pak se rozhodne.
Situace se vyostřila kvůli sbírce pro uprchlíky
Opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři uklidili a bez povolení v něm v prosinci 2014 několik dní provozovali sociální centrum, následně je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. ÚZSVM s povolením vlády pak loni v únoru budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce.
Úřad nyní chce budovu zpět kvůli tomu, že je zkolaudovaná jako zdravotnický objekt, na což upozornil místní stavební úřad. Majetkovému úřadu by jako vlastníkovi hrozila za obývání budovy zkolaudované pro jiný účel pokuta. Aktivisté postup stavebního úřadu považují za záminku, protože o chybějící kolaudaci se vědělo po celou dobu. Účel užívání budovy lze podle nich změnit, podle mluvčího ÚZSVM je to ale náročný proces.
Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Na začátku února na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.
V centru funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna nebo prostory pro výuku a program rodičů s dětmi. Pořádají se tam přednášky, koncerty nebo výuka cizích jazyků či češtiny pro cizince. Veškteré programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek, především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.