Švédské úřady cenzurují premiérův dopis Trumpovi i depeše o něm
Cenzura úřadů
Švédské úřady zveřejnily pouze část dopisu, kterým premiér Stefan Löfven pogratuloval nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Začerněné pasáže jsou i ve zpřístupněných diplomatických zprávách, které o Trumpovi a jeho protikandidátce Hillary Clintonové vypracovala švédská ambasáda ve Washingtonu. Upozornil na to dnes portál The Local.
Blahopřejný dopis, který Trumpovu předchůdci Baracku Obamovi po jeho znovuzvolení v roce 2012 zaslal tehdejší švédský premiér Fredrik Reinfeldt, byl zveřejněn celý.
Úřad švédské vlády ale nyní poskytl médiím jen zcenzurovanou kopii Löfvenova dopisu, kde chybí dvě prostřední velké pasáže. Na veřejnost se tak dostaly pouze obecné úvodní a závěrečné věty o dlouhodobých, širokých a vzájemně výhodných vztazích obou zemí. Utajený obsah by mohl zasáhnout do mezinárodních vztahů Švédska, sdělil novinářům úřad vlády ve Stockholmu.
Podobný postup i vysvětlení zvolilo švédské ministerstvo zahraničí, když nedávno předalo médiím kopie dvou zpráv švédské ambasády ve Washingtonu. Depeše hodnotí pravděpodobný dopad zvolení republikána Trumpa či demokratky Clintonové na vztahy USA se Švédskem. Obě zprávy obsahují mnohé zakryté úseky, nejvíc ale ta o Trumpovi. Utajení je prý nutné v zájmu zamezení „narušení vztahu Švédska s jiným státem“.
Sociální demokrat Löfven dříve podle The Local přiznal, že z mnoha důvodů preferuje Clintonovou. O Trumpově kampani řekl, že je založena na strachu. Jeho zvolení pak označil za výsledek, který zneklidňuje mnoho lidí i trhy. Nyní Löfven stále čeká na rozhovor s Trumpem, zatímco jeho dánský protějšek Lars Løkke Rasmussen s budoucím americkým prezidentem již telefonicky mluvil krátce po volbách.