Urážky stranou, bez Západu se neobejdeme, tvrdí Putinův exministr financí
CHCE RUSKO EKONOMICKÝ RŮST?
Rusko se neobejde bez západních států, se kterými se v posledních letech vzájemné vztahy spíše zhoršují. Musí pracovat na jejich zlepšení, pokud chce zažít ekonomický růst, který by byl vyšší než alespoň 3 procenta. Je o tom přesvědčený nejdéle sloužící exministr financí Alexej Kudrin, který nyní vede moskevský ekonomický think tank a bývá označován za poradce ruské hlavy státu Vladimira Putina. O jeho slovech informoval web Svobodné Evropy.
„Domácí poptávka nevytáhne náš ekonomický růst na víc než 3 až 4 procenta. … To nelze splnit bez zlepšení vztahů se západními zeměmi, které mají technologie a peněžní zdroje, které Rusko potřebuje, aby uspělo. Je nezbytné podniknout kroky z obou stran a nechat ambice a urážky stranou. Jsem si jistý, že je to možné,“ prohlásil nedávno Kudrin.
Kudrin zároveň doporučil, že by se Rusko nemělo soustředit pouze na vývoz ropy a zemního plynu. Podle něj vede cesta ke zvýšení ekonomického růstu také přes export dalšího zboží. Pokud to země neudělá, ocitne se podle jeho slov ve „ztraceném desetiletí“ a na seznam deseti největších ekonomik světa se nevrátí. Z něj vypadla po recesi v posledních letech. Nyní je Rusko podle údajů ze Světové banky na 13. místě.
Kromě ekonomického propadu narážel Kudrin také na ekonomické sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu ve válce na východní Ukrajině. Nicméně není jisté, že doporučeními ekonoma bude prezident Vladimir Putin řídit, protože nereagoval ani na nedávnou zprávu Kudrinova think tanku, jak poznamenala Svobodná Evropa.
Alexej Kudrin zastával v letech 2000 až 2011 funkci ministra financí, díky čemuž se stal nejdéle sloužícím ministrem financí v postsovětském Rusku. Poté se stal děkanem Fakulty svobodných umění a věd na Petrohradské státní univerzitě. V roce 2014 mu prezident Putin nabídl funkci ředitele Centrální banky Ruské federace, kterou Kudrin odmítl, protože se podle svých slov nechtěl podílet na stávající linii Kremlu a jeho neefektivní ekonomické politice.
V roce 2016 byl Kudrin Vladimirem Putinem požádán, aby vypracoval novou strategii ekonomické politiky. Kudrin vypracoval zprávu, ve které apeluje na nutnost výrazných reforem – největší výzvou pro příští roky je podle něj překonání technologické zaostalosti Ruska. Kudrin také doporučil snížení role státu v ekonomice, rozbití monopolů, pružnější pracovní trh nebo poskytnutí větších pravomocí regionům.
Ruská ekonomika se nyní začíná zotavovat z útlumu, za nímž stály nižší ceny ropy a sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Loni pokles ruské ekonomiky prudce zpomalil na 0,2 procenta z 2,8 procenta v roce 2015. Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska by se měl v letošním roce zvýšit o 1,3 procenta. Hospodářský růst by měly podpořit nižší úrokové sazby a stoupající spotřeba domácností.