CVVM věští volby. Před čtyřmi lety se ale strašlivě spletla
VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY
Podle nejnovějšího volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše mělo ve volbách získat téměř 31 procent hlasů. Až daleko za ním by měla zůstat ČSSD se cca 13 procenty. Měsíc před čtyřmi roky, před volbami v roce 2013, se ale právě tato společnost výrazně „sekla“. Aktuální model navíc vychází z odpovědí pouze 452 rozhodnutých voličů.
CVVM oslovilo celkem 970 lidí, z toho 934 mělo volební právo. Model vychází z 452 odpovědí těch, kteří ví, koho půjdou volit. „Do souboru (N=452) jsou však zařazeni pouze ti dotázaní, kteří deklarovali volbu nějaké strany a zároveň uvedli, že by se voleb zúčastnili (tj. v dotazu na volební účast zvolili varianty rozhodně ano a spíše ano),“ uvedla CVVM. Zbylých 482 dotázaných je tedy nerozhodnutých, nebo se nechce voleb účastnit.
Podle volebního modelu, který v pondělí odpoledne CVVM po přibližně dvouměsíční pauze zveřejnilo, Babišovi absolutně neuškodila v očích voličů kauza Čapí hnízdo, ve které ho čeká obvinění kvůli dotačnímu podvodu. Vyhrálo by volby s náskokem a získalo by 30,9 procenta hlasů. S velkým odstupem by na druhém místě skončili sociální demokraté s 13,1 procenta.
Volební model září 2017. Zdroj: CVVM
Když se CVVM ptalo na volební preference, do nichž počítá i nerozhodnuté a ty, kdo volit jít nechtějí, výsledek vypadal výrazně jinak. Hnutí ANO by získalo jen 16,9 procenta.Pokud srovnáme právě vydaný výzkum s předprázdninovým průzkumem, který CVVM vydala na konci června, můžeme si všimnout výrazného poklesu stranických preferenci u hnutí ANO.
V červnu mělo preference 23 procent, za tři měsíce tak klesly o více než šest procentních bodů. Zatímco ale z červnových předvolebních preferencí (23 procent) vytvořilo CVVM volební model, v němž Babišovo hnutí získalo 34 procent, ze zářijových preferencí (které jsou o 6 procentních bodů nižší), mu vyšlo téměř 31 procent.
Otázkou ale je, jak důvěryhodný tento průzkum je. Téměř na den přesně před čtyřmi roky totiž společnost vydala předvolební model, který se nakonec diametrálně lišil od skutečnosti.
Dalo by se zjednodušeně říci, že volební modely ze září 2013 a září 2017 jsou si velmi podobné. Oba totiž prorokují suverénní vítězství s výsledkem přesahující třicet procent. Dnes už víme, že v říjnu 2013, kdy lidé vybrali současné osazenstvo sněmovny, dopadly jinak. Podle CVVM měla zvítězit s velkým náskokem na komunisty ČSSD s 30,5 procenta. Hnutí ANO mělo skončit asi polovičním výsledkem – získat mělo jen 14 procent. Nakonec ale od sebe obě strany dělila přibližně dvě procenta.
Volební model září 2013. Zdroj: CVVM
Ve volbách v roce 2013 sice nakonec ČSSD vyhrála, ale získala 20,45 procenta, hnutí ANO získalo jen o 1,8 procenta méně a s 18,65 procenta skončilo druhé. Výzkumníci se ve své predikci výrazně „sekli“.