ČNB poškozuje občany, prohlašuje Zeman s šéfy parlamentu

Proti devizovým intervencím

ČNB poškozuje občany, prohlašuje Zeman s šéfy parlamentuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Šéfové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD) i prezident Miloš Zeman v úterý vyzvali Českou národní banku (ČNB), aby zmírnila intervence vedoucí k oslabení koruny a nelpěla na hranici 27 korun za euro. Výzvu po společné schůzce v Lánech novinářům tlumočil Štěch. Devizové intervence podle něj poškozují většinu občanů. Prezident se s šéfy parlamentu rovněž shodl na potřebě posílení kontroly hranic kvůli migrační krizi.

Štěch má za to, že se potvrdily obavy prezidenta a části politiků a ekonomů, že zásahy ČNB nejsou dlouhodobě udržitelné. „A myslíme si, že Česká národní banka by měla přehodnotit svoje postoje, neměla by nadále intervenovat k oslabení české koruny. Poškozuje většinu českých občanů,“ nechal se slyšet předseda Senátu. Intervence podle něj nejsou potřebné ani pro český vývoz.

„V tomto se naprosto shodujeme a do určité míry se dá říct, že vyzýváme znovu bankovní radu, aby přeci jenom v intervencích tempo zmírnila, aby nelpěla na té 27korunové hranici,“ podotkl také. Věc by podle něj měla ČNB řešit okamžitě.

Čtěte také: ČNB na trhu zasahovala, potvrdily devizové rezervy

Zeman v poslední době centrální banku v souvislosti s devizovým intervencemi několikrát kritizoval.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada již před časem oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Čtěte také: Smůla, turisté. ČNB dál bude držet korunu u 27 za euro

Posílení koruny ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Migrační krize žádá posílení hranic

Prezident se s šéfy parlamentu také shodl na tom, že by měla Evropská unie posílit ochranu svých vnějších hranic. Pokud opatření nepomohou, mělo by Česko kvůli migrační krizi posílit své hranice. V úvahu připadá i nasazení armády.

„Shodli jsme se na tom, že jediným možným dlouhodobým řešením je posílení vnější ochrany hranic Evropské unie, posílení mise Frontex a současně také je potřeba být připraven na to, kdyby tato posílení nevedla ke kýženým výsledkům, tak mít připravena adekvátní vnitrostátní opatření,“ uvedl Hamáček.

„Shodli jsme se, že je potřeba skutečně soustředit síly na tlak v Evropské unii, abychom vytvořili jednotnou politiku, která bude účinná, efektivní, abychom zadrželi ty běžence na africkém kontinentu, v arabském světě,“ poznamenal zase Štěch. Když to nepůjde, nezbude podle něj nic jiného, než výrazně posílit ochranu českých hranic; třeba formou mimořádných cvičení armády.

Čtěte také: Zemanův kancléř Mynář nedostane prověrku. Nesmysl, tvrdí

Hamáček také vyjádřil přesvědčení, že Česko zatím zvýšenou migraci zvládá. Prostor pro zlepšení vidí například při zajišťování zdravotní péče pro běžence, kteří mají někdy nemoci, s nimiž zde není příliš zkušeností. Stálo by podle něj za to podpořit nemocnice v blízkosti zařízení pro migranty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články