Zaorálek: Česko je pro nové sankce kvůli Savčenkové. Zeman to odmítá
Vězněná pilotka
Česká republika by podpořila případné návrhy na rozšíření sankcí EU na ty občany Ruska, kteří se podílejí na perzekuci ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové. Při příchodu na pondělní jednání ministrů zahraničí osmadvacítky to novinářům řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Případ Savčenkové označil za „odporný a prefabrikovaný“. Prezident Miloš Zeman se ale postavil proti sankcím tím, že podle jeho názoru „nic neřeší“.
„Já jsem připravený podpořit případné návrhy, protože by bylo dobré, kdybychom dokázali učinit víc, než jen o této kauze debatovat,“ poznamenal ministr zahraničí. Je podle něj hlavně potřeba nedopustit, aby žena, která ve vězení drží hladovku, nakonec zemřela.
Před pondělní ministerskou schůzkou dávaly některé členské země EU najevo, že by se o možnosti zmrazit majetek a zakázat vstup do unie například soudcům či žalobcům spojeným s kauzou, mělo přinejmenším začít uvažovat. Minulý týden o uvalení sankcí požádalo dopisem šéfku evropské diplomacie Federicu Mogheriniovou několik desítek europoslanců. Propuštění ukrajinské letkyně žádá nejen EU jako celek, ale také Německo, Spojené státy a další země.
O situaci Savčenkové, které před ruským soudem hrozí až 25 let za údajnou vraždu a překročení ruských hranic, by v pondělí měli ministři mluvit v rámci své širší debaty o vztazích mezi Evropskou unií a Ruskem. Ty se výrazně ochladily v důsledku ukrajinské krize, kdy na sebe obě strany uvalily sankční opatření.
EU před několika dny prodloužila zmrazení majetku a zákaz cest pro skoro 150 osob, které se podílely na porušování územní celistvosti Ukrajiny. Významnější hospodářské sankce proti Rusku zatím platí do léta, o jejich prodloužení členské země unie debata teprve čeká. Unie tento typ sankcí jednoznačně spojuje s plným prosazením podmínek mírové dohody z běloruského Minsku. Diplomaté odmítají vývoj na Ukrajině a přístup Moskvy k tamní situaci nějakým způsobem propojovat s potřebou ruské spolupráce při snaze o mírové řešení krize v Sýrii.
„Nebude to diskuse o sankcích, vrátíme se k nim později v létě na summitu EU,“ podotkla v pondělí Mogheriniová. Dnes se podle ní o Rusku bude strategicky mluvit po více než roce. Cílem je najít společnou definici toho, co jsou základní principy dalšího evropského přístupu k Rusku.
Případ Savčenkové je podle Zaorálka „ostudnou ukázkou“ toho, jak se Rusko na Ukrajině chová. Rusko podle něj v ukrajinské krizi uplatňuje zároveň dva přístupy. Na jedné straně uklidňuje vojenskou situaci, na straně druhé se nijak nemění jeho politika. Slovenský ministr Miroslav Lajčák při příchodu zdůraznil, že ve vztahu EU k Ruské federaci je třeba především evropská jednota. „Rusko je velké, Rusko je důležité, Rusko je významné. A Rusko není jednoduché,“ poznamenal.
Nicméně do Zaorálka se za jeho postoj ohledně sankcí navezl prezident Zeman. „Sankce nic neřeší. Nepomůžou ani Savčenkové,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí. Zároveň připomněl, že Zeman je dlouhodobým odpůrcem takových postihů.
Čtěte také: Ukrajinci tvrdí, že Putin slíbil Merkelové propustit Savčenkovou
VIDEO: Tady máte! Savčenková vytasila na ruský soud prostředníček