Mor na oba vaše rody

Mor na oba vaše rody
Pavel Bělobrádek, Milan Chovanec a Miroslav Kalousek v Otázkách Václava Morvace Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Blogy
Michael Žantovský
Sdílet:

Probudil jsem se do slunečného červnového dne, pokochal se pohledem do zeleně a zjistil, že v zemi zuří válka. Ještě včera byl klid. Lidé se zabývali myšlenkami na dovolenou, koalice se přela, která z jejích stran potopila protikuřácký zákon, jenž se ve skutečnosti žádná z nich nesnažila schválit, a v hospodě se spekulovalo o tom, koho postaví Vrba do obrany. Prostě vše jako normálně. A teď válka.

A nejen tak ledajaká, ale válka policajtů a o policajty. A nejen tak o ledajaké policajty, ale o bájná stvoření v kuklách, která ráno ve čtyři hodiny vyrazí pajcrem dveře kdekoli, třeba u premiéra a před zraky televizních kamer mu odvedou milenku, takže tomu nebožákovi pak už nezbývá nic jiného, než si ji vzít. S těmihle chlapci není žádná sranda.

A teď se ti samí rambové hroutí před zraky veřejnosti při představě reorganizace policejního sboru, jejímž výsledkem by bylo sloučení dvou policejních složek do jedné a přidání tří náměstků. Otrlý diplomat se jen uchechtne. Ministerstvo zahraničí už má náměstků devět a nikdo se nehroutí.

No jo, namítne správně někdo, není sbor jako sbor, u policistů záleží na akceschopnosti a utajení a každá další úroveň řízení znamená nové riziko úniku informací. A tyhle informace, které se často týkají nejvážnějších kriminálních činů, mají občas tendenci unikat rovnou k jejich pachatelům.

Dobře, namítne někdo jiný, ale reorganizace protimafiánských a protikorupčních útvarů stejně jako Generální inspekce bezpečnostních sborů byla už dlouho nezbytná. Šlachtova protimafiánská policie řešila místo mafiánů případy korupce (připusťme, že někteří korupčníci mají vedlejší pracovní poměr jako mafiáni a naopak), protikorupční policie řešila, co bude řešit, a generální inspekce řešila bůhví co. Byl nejvyšší čas udělat pořádek.

Jenže pak se do toho vloží politické strany. Vůdce ANO Andrej Babiš soudí, že ministru vnitra Chovancovi z ČSSD se tímto plánem podařilo destabilizovat celou českou policii a zlikvidovat protikorupční boj české vlády. Ministr vnitra soudí, že vůdce ANO nemístně politizuje kauzu, která je v odborné působnosti policejního prezidenta, a dělá si z běžné administrativní změny volební kampaň.

A teď k tomu media. Podle jedněch se ČSSD pokouší o puč v policejních složkách a ukončení jakéhokoli boje s korupcí. Podle jiných se Babiš pokouší o totéž. Podle Petra Uhla jde o nový nástup justiční mafie a potrestání Šlachty za neposlušnost vůči vládní moci. Andreje Babiše, svatá prostoto, z ničeho zlého nepodezřívá, protože prý „své oligarchické panství už dobře rozšiřovat nemůže a poslušné orgány činné v trestním řízení už asi nepotřebuje“. Podle Martina Weisse naopak pro reorganizaci existují dobré důvody. Podle Marka Wollnera slouží Šlachta prezidentovi Zemanovi a Andreji Babišovi, nebo si to alespoň oba myslí. Podle Jaroslava Kmenty Šlachta udělal chybu, když vsadil na mafiány a podnikatele z balkánské odnože organizovaného zločinu. Podle Bohumila Doležala ČSSD doplácí na to, že se kdysi nadšeně zapojila do protikorupčního revolučního běsnění a nyní se sama stává jeho obětí. Byl jsem mnoho let pryč, a možná proto jsem si žádného protikorupčního revolučního běsnění nevšiml. Divné je, že můj soused, který tu byl po celou dobu, také ne. Podle Lenky Zlámalové Šlachta možná ještě stihne zatknout Sobotku a Chovance, neboť se nám dnes daří tak výborně, že Šlachtova hvězda by jinak upadala a antikorupční atmosféra se rozplynula. Zlámalová si zřejmě myslí, že je to dobře.

Válka zuří i na sociálních sítích. Mnozí varují před pokusem o puč, ale nemohou se shodnout, jestli ho chystá Chovanec anebo Babiš. Podle jednoho přítele by do situace měla rázně zasáhnout občanská společnost, ztělesněná v Kroměřížské výzvě. Není ale jasné jak. Jiný přítel soudí, že Wollner ani Kmenta nejsou idioti, a jejich názorům by se měla věnovat pozornost. Problém je v tom, že každý tvrdí něco jiného, takže si jako idiot připadám já sám. Navíc připouštím i možnost, že na ochromení účinných protikorupčních institucí obě válčící strany ve skutečnosti tiše spolupracují tak jako na likvidaci protikuřáckého zákona.

Je docela dobře možné, že výše jmenovaní, a možná mnozí další, mají svoje informační kanály v sekretariátech ANO a ČSSD, na policejním presidiu, ve státním zastupitelství, v balkánské mafii a leckde jinde. Já ne. Netuším, ani nemohu tušit, jaké jsou motivy reorganizace policejních složek, kdo hraje fér a kdo s cinkuntýma kartama, kdo dělá komu zeď a kdo je větší idiot. Policejní agenda má být věcí odborníků a z dobrých důvodů má být navíc chráněna před všetečnými pohledy, ušima a prsty, těmi politickými zejména. Má svoje vnitřní kontrolní mechanismy a v Parlamentu existují příslušné výbory, které mají zase dohlížet na to, aby se sami policisté nedopouštěli nekalostí. Člověk má mluvit do toho, čemu rozumí. Mně ať se nikdo neptá.

Ale jako civilista se cítím obtěžován, zneklidňován a ohrožen tou válkou, která zuří na veřejnosti kolem mně, blátivými salvami urážek, vyhrůžek a denunciací. Cožpak si to nemohou vyřídit mezi sebou ti, co jsou za každodenní vládu v téhle zemi zodpovědní? To je v Parlamentu málo restaurací, chodeb a temných koutů, aby se tam nemohli posadit a vyříkat si to? To nemají vládu, bezpečnostní radu státu, dohadovací řízení v koalici a bůhví co ještě? To si opravdu potřebují brát rukojmí mezi voliči?

Jediným možným výsledkem celé záležitosti je, že volič, stejně neinformovaný, zmatený a znechucený jako já, usoudí, že všichni politici jsou stejní, jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, jde jim jenom o moc, je to všechno špína a k čertu s nimi se všemi. Pak se nachomýtne nějaký obratný demagog, který mu vysvětlí, že tohle je ten demokratický svinčík, který je nutné jednou provždy vymést a zavést vládu silné ruky, která konečně nastolí spravedlnost a pořádek.

Jaký div, že člověk, který se něčeho takového dočkat nechce, se pak cítí jako nebohý Merkucio v Shakespearově Romeu a Julii: „Mor na oba vaše rody.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články