Chcete fotit Tančící dům, tak mi zaplaťte, žádá architekt

Focení se souhlasem architekta?

Chcete fotit Tančící dům, tak mi zaplaťte, žádá architektNOVÉ
Architekt Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží požaduje souhlas od těch, kdo ho použijí na snímcích pro komerční účely Foto: wikipedia.org
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Architekt Vlado Milunić je pro omezení svobodného fotografování, tak jak ho navrhuje Evropská unie. Podle tvůrce designu ikonických staveb, jako je Tančící dům v Praze, musí každý, kdo chce snímky jeho děl komerčně využít, nejprve autora požádat. Jinak je zažaluje, píší Hospodářské noviny.

Doposud amatérské fotografy asi nenapadalo, že by se při pořizování snímků budov ptali na souhlas jejich architektů. S návrhem výboru Evropského parlamentu, o kterém bude do konce roku definitivně rozhodovat Evropská komise, se ale realita může změnit.

„Pokud na tom nebudou vydělávat, můžou dělat cokoliv,“ řekl Hospodářským novinám architekt Vlado Milunić v souvislosti s tím, že nemá problém, aby např. na sociálních sítích lidé snímky jeho domů publikovali. V okamžiku, kdy by ale chtěli snímky zpeněžit, museli by mít architektovo svolení.

Spoluautor Tančícího domu v Praze, který vyprojektoval spolu se světoznámým architektem Frankem Gehrym, je tak v souladu s novým návrhem EU. Ten byl poněkud nesprávně pochopen jako zákon o omezení svobodného fotografování jako takového, v případě jeho přijetí by ale znamenal právě omezení komerčního fotografování děl, na které platí autorské právo.

Lidé by tak nesměli fotit budovy, sochy nebo obrazy a následně je bez souhlasu držitelů práv zpeněžovat. I to ale bývá kritiky označováno za porušení svobody a celkově jako další absurditu spojenou s už tak komplikovaným systémem autorského práva.

Na pohledech i v reklamě

Milunić ale slitování nemá a ty, kdo jeho dílo využijí, aniž by se s ním předem domluvili, bude rovnou žalovat. V různé podobě podobné architektovu přání platí zákon zatím např. ve Francii nebo Belgii. V České republice autorský zákon fotografování děl umožňuje bez postihu i pro komerční účely.

V případě Tančícího domu a snahy architekta s chorvatskými kořeny je ale jeho prosba podložená řadou materiálů. Vlastní totiž podobně jako ministr financí složku, ve které shromažďuje materiály, které bez dovolení Tančící dům vyobrazují.

Jedná se tak o množství stránek z průvodců, propagační materiály firem, pohlednice nebo pozvánku na realitní veletrh. Vyfocené Milunićovo dílo dále používá ve svých materiálech i ministerstvo pro místní rozvoj v kampani pro propagaci ČR ve spolupráci s CzechTourism. Použití Tančícího domu se nevyhnula ani automobilka Toyota, která ho použila do pozadí reklamy spolu s Ještědem. 

„Říkají, že na tom nevydělávají. Ale to je nesmysl. I díky tomu Tančícímu domu sem ti turisté jezdí a utrácejí – v hotelech, památkách a restauracích. A město z toho má profit,“ dodal pro Hospodářské noviny Milunić.

Čtěte také: Vzniklo u nás v architektuře za 25 let něco výjimečného?

EU navrhuje omezit focení na ulici, fotografové se bouří

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články