Prezident nemá s ministry řešit konkrétní kauzy, řekl Tuhý v reakci na Čapí hnízdo

kauza Čapí Hnízdo

Prezident nemá s ministry řešit konkrétní kauzy, řekl Tuhý v reakci na Čapí hnízdoNOVÉ
Policejní prezident Tomáš Tuhý Foto:

FOTO: Jan Zatrosky

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Policejní prezident Tomáš Tuhý míní, že není správné, aby se prezident ptal jakéhokoli ministra na konkrétní kauzy. „Za to nese odpovědnost policie a státní zastupitelství a nikdo další by do toho neměl vstupovat,“ uvedl Tuhý v Otázkách Václava Moravce. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman řekl, že by s prezidentem Čapí hnízdo probírat nešel.

„Je úsměvné, když si pan prezident zve jednotlivé ministry, kteří kauzu znají jen z médií. Jediný, kdo má do kauzy vhled, je pan předseda Babiš,“ uvedl Zeman s tím, že za kauzu podle něj nese odpovědnost příslušný policejní orgán a státní zástupce.

Tomáš Tuhý a Pavel Zeman se také shodli, že Čapí hnízdo není policejní provokací. Tuhý navíc odmítl argument prezidenta Miloše Zemana, že se kauza Čapího hnízda vyšetřovala zdlouhavě. Ta je podle Tuhého prošetřována od prosince 2015 tedy rok a tři čtvrtě.

K načasovaní policejní žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka předseda nejvyššího správního soudu Josef Baxa v Otázkách Václava Moravce uvedl, že volby ovlivňuje všechno. „Jestli bude sucho, jestli bude pršet, jestli vyhraje Slavia nebo Sparta. Ale především politici svými výroky a chováním ovlivňují volby,“ řekl s tím, že tedy i kauza Čapí hnízdo může ovlivnit volby.

Podle Baxy  je třeba věřit demokratickému systému. „Důvěřovat institucím, i přes mnohdy oprávněnou kritiku nad konkrétními kroky, je základ všeho,“ uvedl.

Pavel Zeman si v České televizi trochu postěžoval na poslanecké komise. Připomněl, že jak „Plíškova komise“, tak komise k reorganizaci policie v závěrečných zprávách navrhly úpravy omezující státní zastupitelství. „V roce 2011 byla velká poptávka, abychom zatočili s korupcí. Teď je velká poptávka, abychom vyšetřovali samotné státní zástupce,“ komentoval doporučení komisí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dálnice D8 bude brzy zcela průjezdná. Ťok ale upozornil, že se na ni stavaři vrátí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články