Amerika mohla pro Foleyho záchranu udělat víc, myslí si jeho bratr

Kritika amerického postupu

Amerika mohla pro Foleyho záchranu udělat víc, myslí si jeho bratr 2
Svět
Jana Hušková
Sdílet:

Bratr zavražděného amerického novináře Michael Foley si myslí, že pro záchranu jeho uneseného sourozence se mohlo udělat víc. Řekl to v rozhovoru pro CNN, kde zároveň vyjádřil hrdost nad svým odvážným bratrem. Americká strana byla podle něj při vyjednávání málo důsledná.

„Nechci, aby jeho smrt vyzněla naprázdno,“ řekl Michael Foley s tím, že doufá, že i jiní lidé mohou po vzoru jeho rodiny nalézt útěchu a posilu v tom, jak se jeho bratr zachoval v posledních a nejtemnějších momentech svého života. Zároveň však doufá, že se zlepší komunikace ohledně unesených nejen mezi jednotlivými státy, ale také vládami a únosci. Pro záchranu Jamese Foleyho totiž mohlo být vykonáno víc, myslí si.

„Ruce vládních úřadů jsou svázány mnoha způsoby, hlavně rigidní politikou, kterou Američané sledují,“ řekl a připomněl případ několika evropských novinářů, které únosci propustili poté, co za ně dostali výkupné. Něco, co Washington odmítá dělat, protože ze zásady nevyjednává s teroristy.

Tento americký postoje neodsuzuje, myslí si ale, že klíčem k osvobození unesených je větší důslednost. Očekávat, že ozbrojenci propustí pro nic za nic Američana, zatímco Evropany by vydali pouze za výkupné, podle něj nedává smysl. „Neznám správné řešení, ale myslím si, že je nutný kooperativnější postup. Ani sdílení informací moc nefungovalo. Nevěřili byste, jak bylo těžké získat informace o propuštěných evropských novinářích.“

Čtěte také: Islamisté požadovali za Foleyho výkupné přes 2,5 miliardy

Islamisté uřízli hlavu americkému novináři

Spojené státy vyslaly v létě do Sýrie několik elitních jednotek, aby unesené novináře osvobodily. Komanda však vězněné Američany nenalezla. Až do předešlého měsíce si rodina válečného reportéra myslela, že pro záchranu Foleyho se udělal velký pokrok. Když však USA začaly ostřelovat cíle islamistů v sousedním Iráku, bylo příbuzným jasné, že to je pro reportéra špatné znamení.

Čtěte také: Vojáci měli osvobodit Foleyho a další rukojmí. Záchranná akce nevyšla

„Myslím si, že to, co teď vláda dělá v Iráku, má svůj účel. Je to hrozné, jak se Islámský stát (IS) chová k místním obyvatelům a je potřeba s tím něco udělat. Pouze si nejsem jistý, jestli udržování v těchto mezích a nějaké nálety jsou dostatečné,“ řekl v rozhovoru bratr zavražděného.

„Jim necouvnul. Byl odvážný. Jsem přesvědčen, že se dobrovolně zasadil o to, aby byl první v řadě (mezi unesenými určenými na smrt) a chtěl, abychom zůstali silní. To je zpráva, kterou nám poslal, aniž by ji poslal doslova.“

Čtěte také: Nezastavíme se, dokud neuhasíme žízeň po vaší krvi, píší islamisté

Michael Foley doufá, že i ostatní porozumí Jamesově vášni pro novinařinu, při které se snažil vrhnout světlo na příběhy a pravdy, které jiní neviděli. Čtyřicetiletý James podle něj v novinářské profesi našel svou práci snů, které se věnoval až do své smrti. Připomněl, že Foleyho odvahu a smrt mohou lidé uctít tím, že přispějí na stipendium Marquette University, jež bylo založeno na jeho počest a umožňuje studium žurnalistiky pro studenty, kteří by si ho z finančních důvodů nemohli dovolit. Nadace Free James Foley zase sbírá prostředky k ochraně novinářů i další vzdělání znevýhodněných mladých lidí.

Zprávu o popravě zadrženého novináře, která vyšla ve známost ve středu, odsoudil celý svět. Naposledy se k ní vyjádřila i Rada bezpečnosti OSN, která ji označila za ohavnou a zbabělou. Ilustruje podle ní rostoucí nebezpečí, které novinářům v Sýrii hrozí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz