Vojáci měli osvobodit Foleyho a další rukojmí. Záchranná akce nevyšla

Rukojmí v Sýrii

Vojáci měli osvobodit Foleyho a další rukojmí. Záchranná akce nevyšlaAKTUALIZOVÁNO
Ozbrojenci Islámského státu (IS). Foto: Print Screen / Twitter
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americký prezident Barack Obama v létě schválil záchrannou akci, v rámci níž měli vojáci osvobodit novináře Jamese Foleyho a další rukojmí držená v Sýrii ozbrojenci organizace Islámský stát (IS). Mise ale po přestřelkách s islamisty skončila bez úspěchu a nikdo z rukojmích nalezen nebyl, oznámilo ve středu americké ministerstvo obrany.

Obama schválil misi počátkem léta, upřesnila podle agentury Reuters prezidentova poradkyně pro boj s terorismem Lisa Monacová. Vojáky do oblasti vysadily těžce ozbrojené vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk, následovaly přestřelky s islamistickými ozbrojenci, z nichž několik zemřelo. 

Během akce nepřišel o život žádný americký voják, ale jeden utrpěl lehké zranění. ,Bohužel, mise nebyla úspěšná, protože rukojmí se v cílové lokalitě nenacházela," uvedl Pentagon. Vojákům se na místě podařilo vzít akorát nespecifikované předměty, které u sebe měli radikálové.

Washington přišel s informací o vojenské akci v Sýrii den poté, co bojovníci Islámského státu zveřejnili video se záznamem vraždy novináře Foleyho, jenž byl před téměř dvěma lety unesen v Sýrii. Kromě toho je na videu zachycen další unesený americký novinář Steven Sotloff, jehož život prý bude záviset na dalším postupu Spojených států v Iráku.

První nálety od stažení ze země

Obama prohlásil, že USA budou navzdory hrozbám pokračovat v náletech na pozice islamistů v Iráku. První reakci americké armády vyvolalo úsilí o ovládnutí obří přehrady u severoiráckého Mosulu. USA provedly nálety poprvé od stažení ze země v roce 2011.

„Nikdy jsme neměli v úmyslu akci odkrýt,“ cituje deník Washington Post mluvčí Národní bezpečnostní rady USA. „Prvořadé bylo bezpečí rukojmích a zabezpečení operace, proto byla nevyhnutelné zachovat akci tajnou, jak jen to šlo. Informace zveřejňujeme jen proto, že bylo jasné, že média připravují zprávy o operaci a museli bychom ji potvrdit.“

Po vraždě Foleyho podnikli Američané čtrnáct náletů v severní části Iráku poblíž přehrady Mosul. Od 8. srpna, kdy americké bombardování začalo, tak proběhlo celkem 84 náletů. Armádní zdroje Washington Post uvádí, že IS neumí s americkými letadly bojovat. Cílem útoků je podpora iráckých a kurdských jednotek bojujících s IS, ale také ochrana civilistů i amerického personálu a vybavení. Od června se mise účastnilo 800 vojáků ze Spojených států. 

Čtěte také: Nesdílejte video s vraždou amerického novináře, vyzývají osobnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz