Velvyslankyně na dohodu. Senát nestihne schválit lex Klausová

Právní kličky kolem velvyslankyň

Velvyslankyně na dohodu. Senát nestihne schválit lex KlausováNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Senát nestihne do konce roku schválit zákon, který by umožnil velvyslancům zůstat ve službě i poté, kdy překročí věkovou hranici 70 let. Deníku ECHO24.cz to řekl šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) s tím, že už informoval ministerstvo zahraničí.

Novinka měla v misích udržet velvyslankyně na Slovensku Livii Klausovou a v Sýrii Evu Filipi. Černínský palác teď s právníky vymýšlí možnosti, jak pokračování obou dam zajistit. Nejpravděpodobnější je, že s nimi na několik týdnů uzavře dohodu o pracovní činnosti.

Šéf sněmovny Jan Hamáček z ČSSD odeslal novelu služebního zákona, která se změnou u velvyslanců počítá, do Senátu ve čtvrtek odpoledne. Rychlé projednání ve sněmovně ale nakonec nebude nic platné. Senátoři se totiž sejdou až v lednu.

„Na projednání máme třicet dní, musíme dát prostor na výbory. Zatím to vypadá, že další schůze Senátu bude 6. ledna. Ministerstvo zahraničí to ode mě ví už minimálně týden. Měli to dát do legislativního procesu dříve, pokud to chtěli stihnout. Byl bych nerad, aby se na Senát tlačilo a schvalovali jsme něco ve spěchu. Nechci dát ten precedent,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda Senátu Štěch.

Současné znění služebního zákona říká, že vedoucí pracovníci, kteří dovrší 70 let věku, skončí. Podle novely, která zahrnuje širší změny ve fungování zahraniční služby, by ale diplomaté, kteří dovrší věk 70 let během svého funkčního období, mohli svou misi dokončit. To se týká právě Klausové a Filipi, které měly původně skončit k 31. prosinci.

Řešením je dohoda o pracovní činnosti

Protože ale Senát novelu nestihne schválit včas, musí teď ministerstvo hledat možnosti, jak překlenout dobu, než návrh vyjde ve sbírce zákonů. Na variantách dalšího postupu už pracuje se svými právníky.

„My o tom víme a s tím rizikem jsme počítali. Není to pro nás ale fatální problém, protože po tu dobu pár týdnů či měsíce, než bude novela zákona schválena, najdeme jiné řešení. Nejpravděpodobněji to vypadá na dohodu o pracovní činnosti, ale ještě to s právníky analyzujeme,“ řekla deníku mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Klausová i Filipi tak i nadále zůstanou velvyslankyněmi, což dlouhodobě prosazuje především prezident Miloš Zeman, který jejich odvolání z misí odmítl. Není ale jasné, zda budou obě dámy po oněch několik týdnů do nabití platnosti novely moci plnohodnotně vykonávat roli vedoucích zastupujícího úřadu. Například ve vztahu k zaměstnancům.

Do ciziny i bez souhlasu

Novela služebního zákona ale upravuje i celou řadu dalších oblastí zahraniční služby. V cizině by tak například nově mohli být zaměstnáni i partneři diplomatů, kteří je na misi doprovázejí, nebo Češi dlouhodobě pobývající v zahraničí. Nyní služební zákon neumožňuje zaměstnávání rodinných příslušníků kvůli střetu zájmů, což ale v praxi přináší řadu problémů.

Podle další z novinek bude možné velvyslaneckou pozici obsadit bez toho, že by kandidát byl ve služebním poměru k ministerstvu zahraničí.

Návrh také počítá s tím, že by zaměstnanci ministerstva zahraničí a obrany mohli být vysláni do ciziny i bez svého souhlasu. Maximálně ale na půl roku a jen jednou za pět let.

Čtěte také: Zeman zvítězil. Klausová i Filipi dostaly zelenou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články