Šlachta a další lidé z vedení ÚOOZ odchází do civilu
Reorganizace policie
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, jeho náměstek Stanislav Růžička a několik vedoucích odboru podalo ve středu okolo 17. hodiny žádost o odchod do civilu. Nesouhlasí s chystanou reorganizací policejních vyšetřovacích útvarů. Informovaly o tom Lidové noviny, později zprávu potvrdil i mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Ministr vnitra Milan Chovanec považuje Šlachtův krok za politické gesto.
Šlachta a další tak reagují na chystané vytvoření Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Svou žádost podali po několikahodinovém jednání se špičkami policie na Prezidiu. Šlo o „napjatou a emotivní debatu. Na ÚOOZ se všechno zhroutí,“ citovaly LN svůj zdroj.
„V rámci dnešního jednání na Policejním prezidiu, kde byla vedením policie představena Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování organizační změna v policii, jejíž první krok bude proveden k 1. červenci 2016, plukovník Robert Šlachta oznámil vedení Policie ČR, že s připravenými změnami nesouhlasí, nemůže se na nich podílet, a proto v následujících dnech doručí policejnímu prezidentovi svou žádost o uvolnění ze služebního poměru,“ uvedl Hanták.
„Společně se Šlachtou na místě oznámil svou rezignaci i jeho 1. náměstek plukovník Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů a expozitur ÚOOZ,“ sdělil dále Hanták.
Policejní prezident Tomáš Tuhý v reakci na rezignaci uvedl, že Šlachtovi dnes znovu nabídl možnost účastnit se procesu reorganizace a stanout ve vedení nového útvaru. Jeho rozhodnutí ho mrzí. „Pana plukovníka si vážím jako schopného policisty a manažera, který dokázal vést Národní protidrogovou centrálu a několik let také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jestli se rozhodl odejít z policie, tak mě to mrzí, oficiálně tak neučinil,“ uvedl.
„Za panem plukovníkem jsem stál, zůstal ve funkci ředitele i přes některé kontroverzní kauzy, které se staly předmětem kritiky ze strany veřejnosti a odborníků. Počítal jsem s ním na podstatné místo i do nové organizační struktury. Jestliže opravdu požádá o uvolnění ze služebního poměru, je to jeho rozhodnutí, které musíme respektovat,“ doplnil.
Představitelé útvaru chtějí požádat o odchod k 1. červenci, kdy má reorganizace začít. Do tohoto data mohou svou žádost podle zákona stáhnout.
Čtěte také: ČSSD se staví proti Babišovi, požadavkům ANO prý nerozumí
Ministr vnitra Milan Chovanec označil dnešní Šlachtův nečekaný krok za zjevně politické gesto. Rovněž zkritizoval předchozí výroky ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra financí Andreje Babiše (oba ANO) na adresu vedení policie a označil je za hrubý útok na její nezávislost. Do Babiše se opřel i v souvislosti s „dezinformační politickou kampaní, kterou od začátku června vedl jeho deník“.
Nerozumím kroku plk. Šlachty, jenž ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci. Mrzí mne to. Je to zjevně politické gesto.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 9. června 2016
Nerozumím důvodům předchozí dezinformační politické kampaně vedené od 1. 6. deníkem majitele hnutí ANO.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 9. června 2016
Související výroky pánů Pelikána a Babiše na adresu vedení policie jsou hrubým útokem na její nezávislost. Je to náhoda?
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 9. června 2016
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán prohlásil, že je Šlachtovým rozhodnutím šokován. „Jsem z toho smutný a šokovaný a musím říct i naštvaný. Tohle jsou policisté, o které nemáme přicházet. Pokud nevidí svou roli u policie, je něco špatně a něco by se tu mělo stát,“ uvedl Pelikán pro Aktuálně.cz.
Plány na reorganizaci policejních složek v minulých dnech vyvolaly spory ve vládní koalici i mezi státními zástupci, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz. Zatímco sociální demokraté reorganizaci podporují, jejich koaliční partneři z hnutí ANO ji kritizují. Ministr spravedlnosti Pelikán dokonce ve středu pohrozil tím, že podá demisi.
Proti zřízení nové Národní centrály je zásadně také šéf žalobců Pavel Zeman, ten se kvůli plánované změně ve čtvrtek sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou a Milanem Chovancem (oba ČSSD). Schůzka však žádný posun nepřinesla. Vládní hnutí ANO požádalo kvůli návrhu na reorganizaci policie o dohodovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli zúčastnit i státní zástupci.
Otevřený dopis ÚOOZ Chovancovi
Vedení ÚOOZ ve čtvrtek poslalo otevřený dopis ministru vnitra, v němž ho žádají o pozastavení celé „nelogické“ reorganizace a zvou ho ke vzájemné diskuzi:
my, vedoucí odborů a expozitur Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, již nemůžeme mlčet k chystaným záměrům vedení Policie ČR, které mají vést k zásadním organizačním změnám uvnitř policie. Dnes v odpoledních hodinách jsme se zúčastnili jednání s vedením policejního prezidia, kde nám konečně byla tato vize představena.
Vedení Policie ČR nás v žádném případě nepřesvědčilo o připravenosti veškerých chystaných změn. Nebylo nám schopno zodpovědět konkrétní dotazy týkající se základního chodu nového policejního útvaru vznikajícího od 1. července 2016. Na veškeré naše dotazy jsme dostali pouze jedinou stále opakující se odpověď, že vše bude řešit jakýsi blíže nespecifikovaný přípravný výbor.
Jediná konkrétní věc, kterou jsme se dozvěděli z úst policejního prezidenta, bylo konstatování, že k 1. červenci 2016 ke změně dojde a pro policisty obou útvarů je připraven motivační program v podobě zvýšení platů. Toto zvýšení doplnil slovy, že bude následovat, pokud k této změně dojde, „jako že k ní dojde“.
Přímo na místě z naší strany zaznělo vyslovení nedůvěry vedení policejního prezidia a někteří z nás, včetně samotného ředitele útvaru plk.Šlachty a jeho 1. náměstka, oznámili policejnímu prezidentovi, že na tomto projektu se odmítají podílet a předloží žádost o uvolnění ze služebního poměru.
Překotná rychlost, nepřipravenost, absence jakékoliv analýzy dopadů na trestní řízení nás vede k jednoznačnému závěru. Za těchto okolností musíme konstatovat, že nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem. Za stávající situace jsme přesvědčeni, že tímto krokem budou zásadně ovlivněna probíhající trestní řízení.
Žádáme Vás, pane ministře, abyste pozastavil tuto nelogickou a práci ohrožující organizační změnu. Zveme Vás na náš útvar k diskusi na toto téma a jsme připraveni Vám předložit věcné argumenty proti stávajícímu návrhu a alternativní způsoby řešení boje s organizovaným zločinem. Nebráníme se změnám, bráníme se znásilňování.
Praha 9. června 2016
Zda Chovanec reorganizaci podepíše, se rozhodne na základě analýzy, jejíž výsledky bude mít ministr zřejmě v pátek. Pokud by ukázaly, že změny ovlivní otevřené kauzy, tak by se podle Chovance musely plány přepracovat či odložit. Ministr si to ale nemyslí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes řekl, že změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra. Na žádost ANO však kvůli reorganizaci svolá příští středu koaliční dohodovací řízení, ačkoli podle Sobotky těžko mohou padnout argumenty, které koalice ještě neprobrala. I podle šéfa koaličních lidovců Pavla Bělobrádka není na místě vést dohodovací řízení.
Šlachta vedl ÚOOZ od roku 2008
Šlachta stojí v čele útvaru od ledna 2008, kdy ve funkci ředitele nahradil Kubiceho. Ten se později stal ministrem vnitra. Pod jeho vedením vedl ÚOOZ řadu vyšetřování. Zabýval se případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích. Provedl i zátah proti přívržencům krajní pravice.
Nejvíce pozornosti získal Šlachta v červnu 2013, když ÚOOZ zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, nyní Nečasové, a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.
V poslední době vzbudily rozruch zásahy útvaru v případech, ve kterých figurovali i policisté. Loni v říjnu zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých kauz a úniky informací z trestních spisů. Letos v květnu pak útvar obvinil po zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi, podezřelé z neoprávněného předáváním informací z trestních řízení.