Zlevňování potravin po francouzsku. Vláda se dohodla s výrobci, Pepsi a Nestlé to odmítly
FRANCOUZSKÝ BOJ S INFLACÍ
Francouzská vláda se dohodla s prodejci a výrobci potravin na zintenzivnění boje proti inflaci, uvedl ve čtvrtek ministr financí Bruno Le Maire. Dodal nicméně, že některé podniky, například britsko-nizozemský producent spotřebního zboží Unilever, švýcarská potravinářská firma Nestlé či americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, se k dohodě odmítly připojit. Firmy se podle ministra v rámci dohody zavázaly zmrazit nebo snížit ceny u 5000 výrobků denní potřeby.
Dnešní údaje o srpnovém vývoji spotřebitelských cen ve Francii ukázaly, že tempo růstu cen potravin je stále zhruba dvojnásobné ve srovnání s celkovou inflací. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu podle statistického úřadu zrychlilo na 5,7 procenta z červencových 5,1 procenta. Ceny potravin se v srpnu meziročně zvýšily o 11,1 procenta, jejich růst nicméně zpomalil z červencových 12,7 procenta.
Francouzské maloobchodní podniky, jako je Carrefour a Les Mousquetaires, tento týden upozornily, že francouzští spotřebitelé kvůli rostoucím životním nákladům omezují nákupy základních potravin. Z vysokých cen viní francouzští maloobchodníci velké nadnárodní podniky. Podle francouzské federace maloobchodu (FCD) zatím pouze 25 ze 75 velkých výrobců spotřebního zboží souhlasilo se snížením cen, a to navíc pouze u omezeného počtu produktů, informuje agentura Reuters.
"Nadnárodní podniky by mohly dělat mnohem více," uvedl Le Maire. Varoval přitom, že maloobchodníci, kteří snížení cen u dodavatelů nepřenesou na své zákazníky, by mohli čelit sankcím.
Tlak na snižování cen potravin se snaží vytvářet i česká vláda. Premiér Petr Fiala minulý týden na mezinárodním agrosalonu Země Živitelka o cenách potravin jednal se zástupci oboru. Uvedl mimo jiné, že v České republice klesají ceny másla, cukru i mléka, zlevnit ale musí i další potraviny. Podle ministra zemědělství Marka Výborného nesmějí být marže u potravin nepřiměřené.
Fiala rovněž kritizoval koncern Agrofert, někdejší premiér Andrej Babiš by podle něj mohl jedním rozhodnutím snížit ceny potravin. Babiš to ale odmítl s odkazem, že o cenách rozhodují řetězce. Babiš dříve Agrofert vlastnil, pak ho převedl do svěřenských fondů.