Spláchnout den vínem. Tradiční notoriky vystřídaly matky alkoholičky
ŽENY, VÍNO A DÍTĚ
Na sociálních sítích běhá video od různých žen, kopírující tentýž scénář. Všechny ty ženy tvrdí, že nikdy moc nepily, dokud neměly dítě, pak si lehce rozcuchané s kulisami plínek a rozházenými hračkami nalévají sklenici vína s tím, že jinak se to nedá. Má to být vtip. Jenže realita tak vtipná není. Za rok je na protialkoholní ženské oddělení v Psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích přijato průměrně 750 žen.
„Patnáct procent žen na rodičovské dovolené pije rizikově, tedy víc než jednu sklenici nápoje (0,5 litru piva, 0,2 litru vína, 0,05 litru destilátu) denně a používají alkohol k relaxaci a úniku od starostí,“ říká Olga Pecinovská, vedoucí lékařka lůžkového oddělení pro ženy Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK.
Před čtyřmi lety získala cenu Magnesia Litera Michaela Duffková za svůj debut Zápisník alkoholičky. Líčí v něm, jak se na rodičovské dopracovala až ke třem litrům vína denně. Přiznává, že problém dlouho nevnímala proto, že pila víno. Pití „nevinného“ vína v soukromí domova většinu žen závislých na alkoholu spojuje. „Kromě toho nemají pocit, že pijí, protože si dopřávají jen pár skleniček, aby spláchly den, a ráno dokážou opět fungovat,“ vysvětluje lékařka Pecinovská a dodává, že nejde o náhlý jev, tento problém už trvá několik desetiletí.
„Stále k nám chodí hodně žen, včetně těch, které jsou na mateřské. Víc už jich chodit nemůže jen proto, že máme omezenou lůžkovou i ambulantní kapacitu,“ souhlasí primář Petr Popov z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN a dodává, že v lůžkových odděleních i ambulancích je poměr mezi počtem mužů a žen zhruba stejný.
Podle dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v roce 2021 hospitalizováno s diagnózou F10, tedy s poruchou způsobenou požíváním alkoholu, 1784 žen, nejvíc šlo o ženy od čtyřiceti let výš (556), poté po padesátce, těch bylo rovných 500, a záhy po třicítce, jejich počet dosáhl 342. Mezi dvaceti a třiceti jen 82, tedy v období zábav a bujarého popíjení.
Mezi ženami vévodí víno, muži pijí pivo, ženy tajně doma, muži v hospodách. „Většina žen své pití tají, jak dlouho to jen jde. Jejich nešťastné řešení niterné bolesti alkoholem devastuje děti a rodiny. Tyto ženy k nám přicházejí se závislostí na alkoholu a v některých případech mají alkoholovou závislost v kombinaci s návykovými léky,“ varuje adiktoložka Monika Plocová z Branického sanatoria.
Celou reportáž si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.