Německo se bojí nové vlny násilí z militantní „palestinské scény“
STRACH V NĚMECKU
Dva pracovníci izraelské ambasády ve Spojených státech byli ve čtvrtek zastřeleni u židovského muzea ve Washingtonu. Podle izraelského velvyslance šlo o pár, který plánoval brzké zásnuby. Policie oznámila, že střelec, který je ve vazbě, po zadržení skandoval hesla o svobodné Palestině. Podobných útoků, jako byl ten ve Washingtonu, se nyní obává Německo, kde podle deníku Bild roste takzvaná "palestinská scéna" a je stále militantnější.
Střelba se odehrála poblíž židovského muzea, kde se konala společenská akce, a také v blízkosti kanceláře Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Dvojice podle šéfky washingtonské policie Pamely Smithové zrovna odcházela z muzea, když se stala terčem střelby. Izraelský velvyslanec v USA Jechiel Leiter uvedl, že obětí byl pár, který měl v plánu se zasnoubit. "Muž koupil minulý týden prstýnek s úmyslem požádat ji příští týden v Jeruzalémě o ruku," řekl.
Pachatelem je podle policie třicetiletý Elias Rodriguez. Muž byl podle informací ToI zřejmě členem krajně levicové Strany socialismu a svobody, která se označuje za antikapitalistickou a podporuje palestinskou věc. Rodriguez po střelbě na pár křičel "Svobodná, svobodná Palestina" a podle očitých svědků měl na sobě šátek kufija známý jako "palestinský šátek". Dokonce napsal údajný manifest, v němž se odvolává na válku v Gaze, píše německý deník Bild s tím, že podle svědka měl pachatel při příjezdu policie říci: "Udělal jsem to, udělal jsem to pro Gazu. Osvoboďte Palestinu."
Nepokojů a podobných útoků se nyní obává Německo, kde se na demonstracích spojují extrémisté. Podle deníku Bild jde o levicové a zahraniční extremisty z palestinské scény a islamisty, které spojuje nenávist k Židům a Izraeli. Ministr vnitra Alexander Dobrindt vůči antisemitismu zaujímá jasný postoj. "Cizinci, kteří páchají antisemitské trestné činy, nemají v naší zemi místo. Každému musí být jasné, že nenávist vůči Židům je v naší zemi masivně potírána," uvedl. Dobrindt v úterý představil nové údaje o "Politicky motivované trestné činnosti 2024" a hovořil o „úzkém spojenectví levicových extremistů, zahraničních a náboženských ideologů - až po pravicové extremisty.
Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) činil v roce 2023 počet osob s levicově extremistickým potenciálem 37 000, z toho 11 200 bylo označeno za násilně orientované levicové extremisty. Potenciál islamismu odhaduje BfV v roce 2023 na 27 200 osob, mezi nimiž je 450 stoupenců Hamásu. Počet osob spadajících do kategorie zahraničně orientovaného extremismu činil podle BfV v roce 2023 celkem 30 650 přívrženců.
Výbušné spojenectví vyvolává u odborníků velké obavy. Saský ministr vnitra Armin Schuster (CDU) uvedl, že kromě nebezpečné a velmi dynamické radikalizace propalestinských skupin v Německu by se neměla podceňovat ani radikalizace z prostředí násilného levicového extremismu. "Hrozí zde výbušné spojenectví, které spolu s dalšími aktuálními incidenty v oblasti politicky levicově motivované trestné činnosti vyvolává vzpomínky na nejhorší léta terorismu ve staré Spolkové republice," sdělil.
Nebezpečí je velké, píše deník Bild. "Teroristickým útokem Hamásu na stát Izrael se situace ohledně bezpečnostního ohrožení výrazně zhoršila. Nenávist v rámci násilného islamismu se ještě prohloubila. To může vést i u nás k větší radikalizaci a možným útokům, například na židovské instituce." uvedl ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul. "Obrazy násilí, nenávist a agitace na protiizraelských protestech a výbušné spojenectví levicových extremistů, islamistů a nenávistníků Izraele by mohly vést k úplné eskalaci v naší zemi. Nemyslím si, že lze vyloučit teroristické útoky z palestinské scény jako v dobách RAF," doplnil expert na vnitro Stephan Mayer.