Peníze EU pro neziskovky šly i na lobbing, proces není dost transparentní, říká účetní dvůr
NEZISKOVKY A LOBBING
Evropský účetní dvůr (EÚD) uvedl, že některé nevládní neziskové organizace (NNO) používají unijní provozní granty i na aktivity, které mají přímo ovlivňovat politiku Evropské unie, tedy na lobbing. Informoval o tom europoslanec a člen Kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu (CONT) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Dodal, že CONT svolává jednání, kam by měli dorazit zástupci Evropské komise a EÚD. Europoslanec své výtky Komisi předal a ta je částečně či úplně akceptuje, uvedl.
Europoslanec Tomáš Zdechovský, který na kauzu zneužívání grantů na (nejen zelený) lobbing dlouhodobě upozorňuje, pro Echo24 řekl, že auditoři EÚD ve své zprávě ukázali, že financování některých neziskových organizací není dostatečně transparentní. „Naším záměrem není útočit na neziskový sektor jako celek – většina těchto organizací odvádí důležitou a kvalitní práci. Jsou tu ale i výjimky, které status neziskovky zneužívají, a spolu s tím i veřejné peníze, například na politický lobbing,“ uvedl Zdechovský.
EÚD podle podkladů, které má Echo24 k dispozici, mimo jiné kritizuje to, že Evropská komise nedisponuje dostatečně jasnými pokyny pro klasifikaci nevládních organizací. Zejména chybí definice, co znamená „nezávislost na vládě“ a jak naložit s NNO, které sledují obchodní zájmy členů. Tuto výtku EK částečně přijímá a přislíbila prozkoumat možnosti vyjasnění kritérií „nezávislosti na vládě“, zvážit upřesnění pojmu „neziskový charakter“, aby se omezilo zneužívání statusu NNO. Zároveň varovala, že nadměrná harmonizace by mohla být v rozporu s vnitrostátními právními rámci a zvyšovala by administrativní zátěž.
ECHO PORADA: Koho ještě odstaví od voleb? Koho ještě zavřou?
Účetní dvůr dále odhalil, že informace v systému pro finanční transparentnost (FTS) jsou neúplné a aktualizovány nepravidelně. Sekundární příjemci (např. partneři hlavních příjemců) často nejsou uvedeni. EK přislíbila zvýšit frekvenci aktualizací FTS, především v rámci nového finančního rámce po roce 2027. Připustila, že sekundární příjemci nejsou právně považováni za příjemce a jejich zveřejnění by představovalo dodatečnou administrativní zátěž. Zveřejnění těchto dat bude možné pouze pokud budou dostupné v jednotném nástroji pro datovou těžbu (Arachne).
Třetí výtkou EÚD je to, že EK má omezené nástroje pro ověřování, zda příjemci (zejména NNO) dodržují hodnoty EU – např. zásady demokracie, právního státu či základních práv, což je klíčové kritérium při rozdělování grantů. Komise tento nález přijala v plném rozsahu a přiznává, že nástroje jako Arachne nebo systém včasného odhalování rizik (EDES) neslouží k posuzování souladu s hodnotami EU. Slíbila prozkoumat možnost vývoje nových ukazatelů rizik, pokud bude možné ověřit jejich objektivitu, spolehlivost a soulad s GDPR. Posouzení je podmíněno úspěšným dokončením modernizace Arachne do konce roku 2027.
EÚD uvádí, že některé neziskovky používají provozní granty na činnosti, které zahrnují přímé ovlivňování politiky EU. „To může být vnímáno jako financování aktivního lobbingu z veřejných prostředků,“ uvádí EÚD. Komise uznává riziko a přijala již některá opatření. V květnu 2024 vydala mimo jiné interní pokyny pro schvalující osoby, aby pečlivě prověřovaly pracovní plány žadatelů, zda neohrožují reputaci EU. Komise zároveň potvrdila, že aktivní ovlivňování institucí EU je legální, ale může mít negativní dopady na důvěryhodnost Unie.
ECHO SALON: Zničí nás válka, nebo dluhy? Hampl, Kalousek, Turek a Žáček v Echo Salonu
V neposlední řadě pak účetní dvůr vytýká, že grantové smlouvy nezahrnují povinnost zveřejnit, které konkrétní aktivity jsou zaměřeny na ovlivňování politik. Komise připomínku přijímá s tím, že ale článek 38 finančního nařízení nezavazuje ke zveřejňování konkrétních lobbistických aktivit. Přesto EK podle svých slov podniká kroky k větší transparentnosti, včetně aktivního sdílení výsledků projektů na portálu EU. Lobbisté také musí být registrováni v rejstříku transparentnosti včetně zdrojů financování.
Zdechovský pro Echo řekl, že sdělení EÚD je jasné. „Jako členové Kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu (CONT) nemůžeme tolerovat netransparentní nakládání s evropskými financemi. Evropský účetní dvůr jasně uvedl, že některé organizace používají provozní granty i na aktivity, které mají přímo ovlivňovat politiku EU – tedy na lobbing. Evropská komise tato rizika připustila a slíbila nápravu,“ dodal Zdechovský.
„Společně s předsedou výboru CONT Nicklasem Herbstem proto svoláváme jednání, kde se sejdeme se zástupci Komise a Evropského účetního dvora. Chci slyšet konkrétní kroky, které povedou ke zlepšení. Mítink by se měl uskutečnit přibližně za dva týdny,” informoval europoslanec.