Gigantická větrná turbína roste v Dánsku. Její lopatka je delší než fotbalové hřiště
NEJVĚTŠÍ VĚTRNÁ ELEKTRÁRNA V EVROPĚ
Španělsko-německá společnost Siemens Gamesa zkonstruovala svou dosud největší větrnou turbínu, která je zároveň největším zařízením svého druhu v Evropě. Evropské konsorcium elektrárnu postavila v dánském národním testovacím centru pro velké větrné turbíny v Osterildu. Větrná turbína je nyní připravená k uvedení do provozu. Informoval o tom web Electrek, jenž se zabývá především elektromobilitou a obnovitelnými zdroji energie.
Offshore („nepevninská“) větrná turbína SG 14-236 DD z dílny španělsko-německého giganta je jednou z největších a nejvýkonnějších větrných turbín na světě. Disponuje výkonem 14 MWp, což představuje sedminásobek výkonu větrných turbín běžných v ČR. Průměr rotoru dosahuje úctyhodných 236 metrů. Její obtékaná plocha činí 43 500 metrů čtverečních, což je ekvivalent zhruba šesti fotbalových hřišť.
The SG 14-236 DD offshore prototype turbine, one of the world's largest wind turbines, is now fully installed and ready to be powered! This was made possible by the efforts of hundreds of engineers and production workers over several months.👩🏻🔧https://t.co/66uwgiB2wU #MoreWindNow pic.twitter.com/e8KHryYiF1
— Siemens Gamesa (@SiemensGamesa) February 24, 2023
Výroba 115 metrů dlouhých lopatek turbíny v závodě společnosti Siemens Gamesa v dánském Aalborgu začala v dubnu 2022. Každá lopatka turbíny o pět metrů přesahuje maximální přípustnou délku fotbalového hřiště k mezinárodním utkáním.
Andre Dalby, projektový manažer společnosti Siemens Gamesa, k megaprojektu uvedl: „Postavení prototypu je podle mého názoru jedním z nejzajímavějších milníků. Je to vyvrcholení ročního vývoje od jednoduchých skic až po plně navrženou gondolu a úsilí našich týmů je vidět ve všech detailech. Vidět, jak se vše, co jsme společně vyvinuli, sestavuje, je prostě úžasné. O to víc, když brzy uvidíme, jak vyrábí zelenou energii pro budoucnost.“
Tato větrná turbína by měla být komerčně dostupná v roce 2024.
I přes obrovské rozměry elektrárny se však nejedná o největší větrnou turbínu na světě. Podle serveru New Atlas se tímto primátem může pyšnit čínská společnost CSSC Haizhuang, jež začátkem tohoto roku přišla s větrnou turbínou o výkonu 18 MWp a průměru rotoru 260 metrů. Obtékaná plocha je zde ještě o 10 tisíc metrů čtverečních větší než u evropské konkurence a jediná otočka zařízení generuje téměř 45 kWh elektrické energie, což by postačilo k úplnému nabití trakční baterie elektromobilu s dojezdem kolem 250 km. Za rok provozu vyrobí elektrárna 74 GWh elektrické energie. Může tak napájet až 40 tisíc tříčlenných domácností.