Německá mistryně se pohádala s maďarským protějškem kvůli pomoci Ukrajině
POMOC UKRAJINĚ
Napětí mezi Německem a Maďarskem kvůli zablokované pomoci Ukrajině roste. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se během schůzky pohádala se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártó. Budapešť totiž zadržuje vojenské fondy kvůli sporu s Kyjevem, informoval web Politico.
Podle čtyř diplomatů obeznámených s průběhem pondělní schůzky ministrů zahraničí v Bruselu se země pohádaly kvůli roli, kterou hraje kontroverzní maďarská banka v ruské válce na Ukrajině.
Banka OTP se v posledních dnech stala středem pozornosti úředníků, protože Maďarsko odmítá schválit další vojenskou pomoc EU pro Ukrajinu, dokud Kyjev nevyškrtne tuto společnost ze seznamu "válečných sponzorů", který vede. Podle diplomatů tento spor také zdržuje nové sankce vůči Rusku.
Když maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pondělí během setkání za zavřenými dveřmi zopakoval postoj Budapešti, německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková mu to vrátila, uvedli anonymně diplomaté.
Baerbocková prý citovala blíže nespecifikované zprávy o tom, že OTP uznává Ruskem okupovaná území v Luhansku a Doněcku, což je v rozporu s mezinárodním právem, a poskytla ruským vojákům úvěrové linky. Maďarsko tato obvinění odmítlo, čímž dalo za pravdu samotné bance, která ve svém prohlášení označila tyto zprávy za "nepravdivé" a tvrdila, že vedení banky "veřejně vyjadřuje svou podporu Ukrajině".
Přesto k výměně názorů, kterou jeden z diplomatů popsal jako "civilizovanou a v rámci normální diskuse", došlo poté, co na Maďarsko během jednání tlačily i další země jako Švédsko a Estonsko. Tvrdily, že EU nesmí otálet s dalšími sankcemi - které mají potlačit obcházení zákona - a s další vojenskou pomocí Ukrajině.
Spor odráží rostoucí frustraci ostatních zemí EU vůči Maďarsku, které vneslo zmatek do četných válečných kroků s cílem potrestat Rusko a podpořit Ukrajinu. Ačkoli Budapešť obvykle po obdržení ústupků ustoupila, četná zpoždění způsobila, že mnozí jsou podráždění.
Někteří diplomaté a ministři v pondělí ventilovali své pocity i veřejně a naléhali na Maďarsko, aby oddělilo třenice s Kyjevem ohledně seznamu "válečných sponzorů" od snahy EU schválit další vojenskou pomoc a sankce.
"Nemůžeme sankce odkládat," řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis novinářům před jednáním. "Některé země spojují se sankčním balíčkem nesouvisející záležitosti, jako je například kampaň pojmenování a zostuzení."
Jeden z diplomatů vyjádřil nejasnost nad tím, proč se Maďarsko na ukrajinský seznam upnulo, když nemá žádnou právní váhu.
Josep Borrell, nejvyšší diplomat EU, po jednání přislíbil, že se bude snažit tyto neshody odstranit. Představitelé EU uvedli, že očekávají, že Borrell osloví Kyjev, aby s ním o této záležitosti rovněž jednal.
"Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom [dosáhli] schválení dalšího balíčku vojenské podpory Ukrajině ...," řekl novinářům. "Pokud má některý členský stát potíže, pojďme o tom diskutovat, to je to, co se chystáme udělat."
Ministři obrany EU budou o vojenské podpoře Ukrajiny ze strany bloku jednat na úterním zasedání.