Nevstoupíš dvakrát do stejného průplavu. Poučení ze suezské krize

MEZINÁRODNÍ POLITIKA

Nevstoupíš dvakrát do stejného průplavu. Poučení ze suezské krize
Kvůli útokům jemenských Húsíů se největší plavební společnosti jako Maersk nebo MSC Suezu vyhýbají a volí objížďku přes mys Dobré naděje. To prodlužuje cestu asi o 14 dní, což třeba u ropy dovážené do Evropy zvyšuje její cenu asi o dva dolary za barel. Objem obchodu proudícího přes Suezský průplav poklesl o 55 procent. Foto: Shutterstock
1
Týdeník
Martin Weiss
Sdílet:

Aféra Signalgate nám konečně poskytla ten typ zábavy, na jaký jsme byli zvyklí z Trumpova prvního funkčního období. Ale neměli bychom kvůli tomu pominout množství užitečného materiálu na téma mezinárodní politiky.

V amerických komentářích zájem o možné porušování pravidel utajované komunikace mezinárodněpolitický rozměr věci převyšoval, protože tam mohou nejspíš nachytat Trumpovy lidi při porušení nějakého předpisu. Samotný úder proti Húsíům vlastně vyvolával méně pozornosti nejspíš i proto, že američtí liberálové – ne tedy progresivisté – jsou s ním v zásadě srozuměni. Zatímco Trumpovým voličům byl slíben konec „forever wars“, takže jeho lidé mají starost, jak jim zásah prodat. „Myslím, že ,messaging‘ bude obtížný tak jako tak – nikdo neví, kdo jsou Húsíové,“ píše v oné komunikaci na aplikaci Signal ministr obrany Hegseth, „a proto bychom se měli držet toho, že 1) Biden selhal a 2) platí je Írán“.

Hlavně se ale čtenář může přesvědčit, že český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný nepřeháněl, když řekl, že Američané, ti v Bílém domě, „námi opovrhují“. Národněbezpečnostní poradce se sice opatrně snaží korigovat tvrzení viceprezidenta J. D. Vance, že Suezským průplavem procházejí jen tři procenta amerického obchodu a čtyřicet procent evropského, ale že to je v zásadě převážně obchod důležitý pro Evropu, o tom nikdo nepochybuje. Stejně jako o tom, že Evropa není schopná svobodu plavby v Rudém moři nastolit. Zde se v opovrhování Evropou přímo předhánějí. Vance se právě proto dokonce staví proti akci. A když někdo, zřejmě Trumpův poradce Stephen Miller, v chatu připomene, že prezident rozhodl pro zákrok, řeč už je pak jen o tom, že náklady je potřeba Evropě vyúčtovat. Na tohle ještě nikdo příliš nereagoval, ani nevíme, jestli Američané už požadavek oficiálně vznesli (a v rámci nářku nad tím, jak transakční je Trumpova politika, bychom taky neměli zapomenout, že to není bezprecedentní – v roce 1991 si USA na vyhnání Saddáma Husajna z Kuvajtu nechali od blízkovýchodních spojenců finančně přispět).

V jednom mají Trumpovi lidé naprostou pravdu – Evropané nedokážou s tím, že Húsíové ochromili plavbu v Rudém moři, nic dělat.

Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Sebevraždy liberální demokracie

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články