„Morální provokace.“ V Polsku způsobila poprask výstava „Naši chlapci“ o příslušnících Wermachtu
POLSKÁ HISTORIE
Výstava zabývající se příběhy někdejších obyvatel území současného Polska, kteří byli naverbováni a odvedeni do německého Wermachtu, vyvolala v Polsku bouři i na nejvyšších politických místech. Prezident Andrzej Duda ji dokonce nazval „morální provokací“ a historickým podvodem“. Podle dalších politiků je Polsku podsouván válečný německý narativ. Informuje například Polska24.
Autoři výstavy ji popisují jako příběh generací, které vyrůstaly ve stínu mlčení a nyní se snaží pochopit rozhodnutí svých předků, kteří byli násilně odvedeni do německé armády. Výstava se zaměřuje na vojáky z různých koutů Pomořanska, jejichž osudy ukazují, jak rozmanité byly individuální zkušenosti spojené se službou v německých vojenských formacích.
„Výstava nejen přibližuje příčiny a důsledky masového náboru prováděného Třetí říší, ale také klade důležité otázky o paměti a zapomnění tohoto jevu po roce 1945,“ vysvětlují tvůrci. Podle nich jde o historicky podceňovanou část polské minulosti, která byla po desetiletí ignorována nebo zapomenuta.
Ne všichni sdílejí nadšení za tuto výstavu. V polském politickém prostředí se rozpoutala silná debata, která vrhá výstavu do centra pozornosti. Prezident Andrzej Duda na výstavu reagoval ostrými slovy: „Nesouhlasím s relativizací historie! S pobouřením přijímám informaci o výstavě „Naši chlapci“ v Gdaňském muzeu. Představování vojáků Třetí říše jako našich není jen historickým zkreslením, ale morální provokací,“ uvedl Duda. Podle dalších politiků je Polsku podsouván válečný německý narativ.
„Poláci jako národ byli oběťmi německé okupace a německého teroru, nikoli jeho pachateli nebo účastníky. Gdańsk – místo, kde začala druhá světová válka – nemůže být dějištěm narativů, které zlehčují odpovědnost pachatelů,“ připomněl prezident.
„Takové jednání podkopává základy naší identity a narušuje úctu k obětem. Jako prezident Polské republiky se tomu důrazně bráním. Kdo relativizuje zločiny, ten zbavuje národ svědomí,“ dodal Andrzej Duda.
Rovněž ministr národní obrany Władysław Kosiniak-Kamysz vyjádřil nesouhlas s výstavou a označil ji za nevhodnou pro polskou politiku paměti. „Poláci bránili svou vlast před nacistickým Německem do poslední kapky krve. Oni jsou hrdinové, a jim patří místo na výstavách,“ uvedl.
"Žádní „naši chlapci“. Wehrmacht se také podílel na válečných zločinech," říká pro DoRzeczy historik Piotr Gliński (PiS), bývalý ministr kultury a národního dědictví.
Mluvčí vlády Adam Szłapka se k výstavě a jejímu názvu vyjádřil v Polském rozhlase 24.„Ten název je naprosto nepřijatelný, i když za ním pravděpodobně stál nějaký záměr a odkaz na konkrétní události. Jeho nevysvětlitelnost je však nepřijatelná,“ uvedl. „Ale jak tomu rozumím, šlo o připomínání těch, kteří byli násilně začleněni do Wehrmachtu, a o tom by se mělo mluvit. Jsou to také lidské tragédie. Nicméně samotný název je těžké přijmout,“ dodal.
Na druhé straně však někteří občané Pomořanska a Gdaňska výstavu chválí. Řada návštěvníků ocenila kvalitu expozice a její citlivý přístup k těžké historické problematice. „Byla jsem na vernisáži, výstava je velmi dobře uspořádaná. Dopisy mladých chlapců odvedených do německé armády jsou dojemné,“ napsala jedna z návštěvnic na sociálních sítích.
Piotr Adamowicz, politik vládní Občanské koalice a předseda parlamentního výboru pro kulturu, ocenil práci autorů výstavy a zmínil, že taková témata by neměla být zneužívána pro politické účely. „Tento obtížný a ne pro každého srozumitelný příběh by měl být především předmětem historického zkoumání, nikoliv nástrojem politických bojů,“ uvedl.
Výstava bude k vidění v Muzeu Gdaňska do května 2026.