Dům, chalupa, dvě auta i statisíce na účtu... Žadatelé o superdávku, ukažte majetek
SUPERDÁVKA
V rámci chystané „superdávky“ se do budoucna musí lidé připravit na zásadní novinku. Všichni žadatelé a příjemci peněz od státu na bydlení, živobytí a děti budou muset po dávkové revizi od pololetí příštího roku dokládat svůj příjem i majetek. Týkat se to tak bude například i lidí, kteří využívají v posledních letech značně populární příspěvek na bydlení. I ten se má totiž podle návrhu do nové sjednocené dávky schovat.
Po reformě by úřady práce mohly od příštího července začít vyplácet místo příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků novou dávku státní sociální pomoci. Podpora by se měla lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Skládala by se z peněz na bydlení, děti, živobytí a z případného bonusu za práci. Podávat a vyřizovat se má jen jedna žádost.
Žadatelé o „superdávku“ mají ale zároveň také procházet novými majetkovými testy. Ty mají řešit v zásadě tři oblasti – úspory, nemovitosti a automobily. V případě nemovitostí klade nynější návrh důraz na to, k čemu lidé tyto nemovitosti využívají. Žadatelé smějí mít nanejvýš dvě, přičemž jednu z nich musí případně využívat k bydlení. Tu druhou, pokud nechtějí přijít o pomoc od státu, pak musí do tří let prodat. Ať už se jedná o chalupu k rekreaci či jen opuštěný byt. Naopak, pokud má žadatel jen jednu nemovitost, bydlet v ní nemusí. Sčítat se mají i podíly na nemovitostech v rámci domácnosti.
Úřad práce se zaměří i na auta. A to skutečně konkrétně. Pro automobily (či zkrátka dvoustopá vozidla) platí, že domácnost žádající o dávky smí mít stejný počet automobilů jako dospělých členů domácnosti. Pro příznivce motorek či skútrů však platí, že jednostopá vozidla se jako majetek nepočítají. „Pokud by v domácnosti vlastnil jeden člen dvě dvoustopá motorová vozidla a ostatní členové by nevlastnili žádné dvoustopé motorové vozidlo, případně vlastnili jednostopá vozidla, jednalo by se o ,tolerovaný‘ majetek,“ upřesňuje důvodová zpráva.
Třetí oblastí, kterou má majetkový test prověřovat, jsou úspory. Jejich výše bude opět provázaná s členy domácnosti, konkrétně se bude odvíjet od jejich počtu. Zjednodušeně řečeno má odpovídat tomu, jaké by odhadem měly domácnosti stačit úspory na případný až šestiměsíční výpadek příjmů. Přijatelné úspory pro pobírání dávky se tak mají pohybovat v rozmezí od 200 do 400 tisíc. Nebude do nich ale spadat spoření se státním příspěvkem, tedy stavební či penzijní.
Informace o bytech, domech či chatách a chalupách by úředníci měli získat z katastru nemovitostí, o autech pak z rejstříku vozidel. Kontroverze vyvolala nová možnost úřadů práce kvůli kontrole úspor prolomit bankovní tajemství. Ministerstvo práce i přes předchozí jasné deklarace o opaku chtělo původně sledovat konkrétní transakce na účtech žadatelů. Po tvrdé kritice i z řady institucí však otočilo. V bankovním kontu by tak podle zástupců ministerstva práce úřady sledovaly zůstatek, ne pohyb na účtu. Nutný bude souhlas žadatele.
Výše dávky by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity, lidé by si mohli pobíranou částku zvednout o bonus za práci. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu pomoc od státu ztrácí. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na úterní tiskové konferenci řekl, že počítá s tím, že se navrhovaná pravidla můžou ve sněmovně ještě upravit. Zákon by mohla dolní komora schvalovat na konci listopadu a Senát do konce ledna, uvedl ministr.