Pokračovat s konzervativci je pro nás nejvýhodnější, Síkela by byl lepším komisařem, říká Vondra

ODS V EP

Pokračovat s konzervativci je pro nás nejvýhodnější, Síkela by byl lepším komisařem, říká VondraROZHOVOR
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Foto: Michal Čížek
1
Domov
Jan Křovák
Sdílet:

Že by europoslanci ODS pracovali jinde, než ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), je nepravděpodobné. V rozhovoru pro Echo24 to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS) s tím, že pokračování v ECR je pro ODS nejvýhodnější. Pokud by se měla česká vláda rozhodovat, zda nominovat do Evropské komise Danuši Nerudovou či Jozefa Síkelu (oba STAN), je podle Vondry výrazně lepším kandidátem druhý jmenovaný.

Jak zatím probíhá vyjednávání o vašem členství v ECR? Je nějaká šance, že byste v této frakci nepokračovali? Narážím na slova premiéra Petra Fialy…

Já zatím nepředpokládám žádnou změnu. My jsme se o tom ve třech bavili jako europoslanci za ODS a předpokládáme, že budeme dále pracovat v ECR. Dnes tam je úplně první mítink, za nás je tam Veronika Vrecionová. Nečekám žádné změny, respektive my je určitě nebudeme teď iniciovat. Máme nějakou strategii, jak dál postupovat a myslíme si, že pro nás je nejvýhodnější způsob pracovat dál v ECR.

Už jste se stihli pobavit o tom, jestli podpoříte Ursulu von der Leyenovou na pozici předsedkyně Evropské komise, případně zda podpoříte někoho jiného?

To se uvidí. Nejdřív to řeší na Evropské radě a je velká otázka, jestli se to bude řešit dřív, než proběhnou ty francouzské parlamentní volby. My určitě teď nemáme důvod měnit náš postoj, který je vyčkávací. Rozhodně v tuto chvíli žádné bianco šeky dávat nebudeme a naše podpora kandidátovi či kandidátce na vedení Komise se bude samozřejmě odvíjet od toho, co za to dostaneme.

Výsledek voleb do určité míry nepomohl Danuši Nerudové, o které se mluví jako o kandidátce do Evropské komise. Byl by za vás lepším kandidátem Jozef Síkela, o kterém se rovněž mluví jako o možném nominantovi hnutí STAN?

Kdyby byla volba mezi těmato dvěma kandidáty, tak si myslím, že Jozef Síkela je násobně vhodnější, protože je v Bruselu známou postavou, lidi znají jeho, on zná je a má zkušenosti z řízení ministerstva. Zcela jistě je tedy vhodnějším kandidátem, o tom ani na vteřinu nepochybuji. Já jsem svůj postoj nekonkretizoval před těmi eurovolbami, ale v zásadě se z toho, co jsem říkal, dal i před tím můj názor vyčíst.

Ukázalo se podle vás i na základě nějakých průsečíků v tématech, že by Motoristé mohli být pro vás jako ODS vhodnými koaličními partnery?

To není otázka primárně na mě. Ale každopádně pokud jde o Motoristy, tak v jejich programu ohledně automobilů, Green Dealu či průmyslové politiky vidím poměrně vysokou míru shody a to jsem i Filipu Turkovi říkal. Druhá stránka ale jsou ty koketerie s hákovými kříži, to je pro mě něco naprosto nepřijatelného. Zatím jsem neslyšel žádné jasné distancování. Smysl pro drsný humor umím pochopit, ale obhajovat to tím, že to je humor, to prostě nejde.

A navíc tedy jedna věc jsou Motoristé, ale pak tam máte Přísahu Roberta Šlachty. A když řekneme jméno Robert Šlachta před kýmkoliv z ODS, tak odhadujte tu reakci. To by skoro stálo za to si udělat anketu, kdo by chtěl s ním spolupracovat (směje se).

Nebude to spojení Filipa Turka s nacistickou symbolikou problém i obecně v Evropském parlamentu?

Podle mě to je určitě pro Evropský parlament podnět k přemýšlení. Myslím si, že třeba Bratrům Itálie by vadila představa, že se na ně bude útočit kvůli tomu, že mají ve stejné frakci politiky s tímto smyslem pro humor. A myslím si, že to nebudou chtít riskovat.

Vy byste tedy nepodpořil členství Filipa Turka v ECR?

Je potřeba si říci, o jaké podpoře se bavíme. Přísahy? Protože do frakce nevstupují jednotlivci, ale politické strany a ta procedura není jednodenní, nějakou dobu to trvá. My teď finalizujeme přijetí několika stran a to je proces, který se táhne opravdu už několik měsíců. Součástí procesu je i velmi podrobná scrutiny (podrobné zkoumání kandidátů – pozn. red.). U Filipa Turka je nepřijatelná ta koketerie s hakenkreuzem, zvláště bez zcela jednoznačné a přímé distance. To je problém, to říkám s veškerou odpovědností. Můj dědeček byl popraven v Osvětimi, tohle pro mě není humor.

To ale platí i pro jiné kandidáty. My jsme tam měli jednoho Bulhara, který se jednou na plénu rozloučil takovým zamáváním na plénu, které se dalo vykládat různě. Probíhalo vyšetřování, které ještě nebylo u konce a teď se radujeme z toho, že nebyl znovu zvolen. Není určitě zájem mít další batoh tohoto typu. Ale jinak s autama fajn, to se shodneme. Já s ním jsem připraven spolupracovat na této agendě, samotné členství ale vyžaduje ještě další věci.

A tedy členství Přísahy byste nepodpořil? Je to pro vás problém i na té evropské úrovni?

Přísaha je problém, samozřejmě. Respektive Přísaha Roberta Šlachty je problém. Já jsem členem ODS na evropské úrovni, já nejsem nějaká jiná entita, takže evropská úroveň v tomhle smyslu není ničím odlišná od té domácí. Já nevím, jestli on (Turek) má ještě i teď po zvolení toho Šlachtu pořád na zádech… Ale každopádně jednoznačně říkám, že Přísaha je problém.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Kdo si žije svůj disko příběh

EDITORIAL

Chtějí držet stůj co stůj. Tuší, že vítr začíná vanout jiným směrem, z nastaveného kurzu uhnout nechtějí a řítí se ke skalinám. Stále věří, že větru poručí, ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články