Fotbalisty ničí hlavičkování. Trpí Alzheimerovu chorobou, demencí i dalšími nemocemi mozku
PROBLÉMY FOTBALISTŮ
Hlavičkování si v profesionálním fotbale vybírá svoji daň. Fotbalisté kvůli tomu trpí například Alzheimerovou chorobou, demencí a dalšími neurodegenerativními nemocemi. Kvůli tomu se zavádí i zákaz hlavičkování v dětském fotbale a omezuje se i v profesionální hře. Teď se v britském parlamentu projednává zákon, který by fotbalové organizace donutil, aby platily péči o hráče s tímto mozkovým poraněním, píše server SkyNews.
Zhoršení zdravotního stavu kvůli hlavičkování by tak mohlo být označeno jako "pracovní úraz, podobně jako v těžebním průmyslu". Fotbalový průmysl by tak měl poskytnout nezbytnou finanční podporu. Dosavadní stávající podpora totiž není dostatečná, tvrdí aktivisté. Odpovědnost by podle politiků, aktivistů a veřejnosti měly převzít fotbalové orgány a asociace.
Skupina aktivistů ve spolupráci s některými poslanci připravuje pozměňovací návrhy k zákonu o správě fotbalu, které by uznaly mozková poranění vzniklá při hře — například důsledky opakovaného hlavičkování — za pracovní úrazy. Podle těchto návrhů by měl fotbalový průmysl nést náklady spojené s péčí o nemocné bývalé profesionály, a nikoli stát nebo jejich rodiny.
„Fotbalisté by neměli být po skončení kariéry zapomenuti. Pokud sport způsobil jejich onemocnění, má povinnost pomoci,“ uvedl labouristický poslanec Chris Evans, který návrh podporuje. K tématu se minulý týden v parlamentu vyjádřil i bývalý hráč Liverpoolu Neil Ruddock. Připojil se k aktivistům, aby podpořil rodiny bývalých spoluhráčů: „Nikdo nám tehdy neřekl, že každá hlavička může ovlivnit náš mozek. Dnes už víme, jak nebezpečné to bylo.“
PODCAST: Etnická čistka, jejíž obětí byli Němci, pokračovala třídní čistkou, jejíž obětí byli čeští živnostníci, sedláci a další
Asociace profesionálních fotbalistů (PFA) a Premier League přitom pro podobné účely založila Fond zdraví mozku s počátečním vkladem přes milion liber. Premier League tvrdí, že fond již pomohl více než stovce rodin, například s úpravami bydlení či úhradou péče. Avšak zástupci nemocných hráčů říkají, že jde spíše o symbolická gesta než o systémové řešení.
Dlouhodobý vliv fotbalu na zdraví hráčů dokládá i studie z roku 2019, financovaná PFA a Anglickou fotbalovou asociací (FA), která zjistila, že bývalí hráči mají až 3,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na neurodegenerativní onemocnění než běžná populace. Ikonami tohoto problému se stali členové legendárního vítězného týmu Anglie z roku 1966 — Jack a Bobby Charltonovi, Martin Peters, Ray Wilson a Nobby Stiles, kteří všichni zemřeli na demenci. Zvláště obránci, kteří často hlavičkují, jsou ohroženi. Příkladem je případ Jeffa Astlea, jehož smrt byla oficiálně uznána jako důsledek opakovaného hlavičkování.
V Británii už přitom probíhá postupné zavádění zákazu hlavičkování ve fotbale u dětí, především v rámci mládežnických kategorií. Tento krok je reakcí na rostoucí obavy z dlouhodobých zdravotních dopadů opakovaných úderů do hlavy, včetně zvýšeného rizika neurodegenerativních onemocnění, jako je demence.