ANO ošplouchává i Senát
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ANALÝZA NÁKUPU LETADEL
Česká armáda bude mít nová transportní letadla. Za dva letouny C-390 zaplatíme brazilskému výrobci Embraer 11,3 miliardy bez DPH. Podle některých údajů to může ...
Senátní rovina včerejších voleb nenese tak jednoznačná poselství jako rovina krajská. Ale i horní komora už se stala dějištěm velkého Babišova vítězství, a to dokonce bez ohledu na konečné výsledky za týden. Ze 27 obvodů postupuje hnutí ANO do dalšího kola v devatenácti, přičemž ve dvou obvodech vyhrálo už teď.
Ve vládních stranách se předpokládá, že ve druhém kole se všichni proti babišistům spojí. Je pravděpodobné, že většina kandidátů ANO neuspěje, ale pro předsedu Babiše není až tak důležité rozdělení křesel v méně důležité části parlamentu, ale symbolické prvenství na pásce. Má to mobilizační efekt. Údajně už po evropských volbách na jaře, kde ANO dopadlo lépe, než samo čekalo, Babiš i dovnitř strany silně pookřál.
Druhý nejvyšší počet postupujících do finále drží ODS, je jich však jen devět. V Senátu dosud mají modří 23 senátorů, půjdou určitě o několik čísel dolů. Ani oni by to nemuseli prožívat jako katastrofu, pokud se tedy nerozhodnou brát to symbolicky. A jenom symbolicky by eventuální ztráta křesla předsedy Senátu byla ztrátou i pro stranu, dlouhodobě jí to může spíš pomoct.
Miloš Vystrčil reprezentuje v Občanské demokratické straně nikoliv snad levé, ale oportunistické křídlo. Takových jako on je v poslaneckém klubu ODS odhadem polovina, přičemž oportunní jsou vůči střednímu proudu – Pavlovu Hradu, médiím, občanské společnosti, pokud něco takového existuje i jinde než v hlavách politiků a právě médií. Těch devět postupujících občanských demokratů je mezi nevyhraněné a přece jen konzervativnější rozděleno asi tak půl na půl. Ti druzí by návratem předsedy Vystrčila zpátky na zem určitě neoslabili.
Pak jsou tu politické startupy a malé strany, které už léta hledají, kudy vystoupit do první politické ligy. Svobodní jednoho senátora mají, ale věřili, že s Markétou Šichtařovou je konečně bude „vidět“. Když ani známá pop-ekonomka nezíská v pražském obvodu víc než 14 procent, budou se Svobodní muset zamyslet, co dělají špatně v době, kdy v republice existují bez přehánění desetitisíce, možná nižší statisíce zklamaných voličů, pro něž už ODS není – ale zůstávají doma.
Myslelo by se, že takoví půjdou volit Motoristy. Ti jsou skutečně politický startup, dělají první kroky a inteligentně se rozhodli se v krajských volbách nevysilovat vůbec a v senátních jen kontrolovaně. Veškerou svou energii vložili v jiném pražském obvodě do kandidatury bývalého občanskodemokratického poslance Borise Šťastného. Byl s 26 procenty druhý, což by byl úspěch, kdyby k tomu ještě postoupil do druhého kola. Tady se ale pro ještě větší, nadpoloviční úspěch Pavla Fischera druhé kolo nekoná. Že současně Robert Šlachta v Břeclavi postoupil a pro druhé kolo je favoritem, pro rozložení sil v politickém hybridu Motoristé/Přísaha není bez významu.