Mimořádné valorizace jsou podle Schillerové fakticky zrušené. „Zásah byl nutný,“ tvrdí Fiala
VALORIZACE DŮCHODŮ
Opoziční strany kritizují návrhy změn ve valorizacích penzí, které v pondělí představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nahrazení mimořádné valorizace důchodů dočasnými příspěvky znamená její faktické zrušení, sdělila ČTK předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Podle hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se vláda rozhodla řešit schodek veřejných rozpočtů jen na úkor důchodců. SPD podle předsedy Tomia Okamury odmítá snižování řádných i mimořádných valorizací důchodů. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je na změnách shoda v celé vládní koalici.
Důchody by se měly podle návrhu MPSV nově řádně valorizovat ke každému 1. lednu. Mimořádné valorizace má v druhé půlce roku nahrazovat dočasný příspěvek k důchodu. Příspěvek se nebude započítávat trvale k důchodu, ten bude následně valorizován řádně až se začátkem nového roku.
Schillerová označila za symbolické, že první systémovou úsporou vlády po roce a půl má být omezení valorizace v neprospěch důchodců. Tento krok podle ní navazuje na nejhorší tradice vlády ODS Petra Nečase s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), která také šetřila hlavně na těch, kdo se nemohli bránit. „Hnutí ANO obírání důchodců napravilo už jednou a je připraveno ho napravit v případě potřeby znovu,“ napsala bývalá ministryně financí ČTK.
Jurečkův návrh podle ní znamená faktické zrušení systému mimořádných valorizací při vysoké inflaci. „Dočasné příspěvky jsou pouze zastíracím manévrem, který nic neřeší a je ze své podstaty ekonomicky nesmyslným krokem,“ uvedla. Jde o podfuk, který má „vychýlit kyvadlo inflačních příjmů od seniorů směrem do státního rozpočtu“, dodala. ANO podle ní tyto úvahy nepodpoří, protože důchodci potřebují při nynějším zdražování každou stokorunu. „Nemůžeme připustit, aby vláda přenášela problémy na skupiny, které se nemohou bránit,“ řekla.
SPD odmítá jakékoli snižování a krácení řádných i mimořádných valorizací oproti současnému stavu, sdělil ČTK Okamura. „Požadujeme, aby valorizace důchodů probíhala vždy o plný růst inflace tzv. důchodcovského spotřebního koše u mimořádných valorizací a u řádných valorizací ještě navíc o polovinu růstu reálných mezd, jako je tomu teď,“ uvedl. SPD by u valorizací podpořila jedině změnu, která by znamenala, že by penze rostly všem o stejnou částku.
Postup vlády považuje Okamura za hanebný, protože ukazuje, že vláda hodlá řešit schodek pouze na úkor důchodců. Nahrazení mimořádné valorizace příspěvkem by podle SPD znamenalo markantní zhoršení příjmové a existenční situace desítek tisíc nízkopříjmových a středněpříjmových důchodců.
Na změnách ve valorizacích důchodů je podle premiéra Petra Fialy (ODS) shoda v celé vládní koalici. Změna je podle něj nutná kvůli udržitelnosti důchodového systému. „Po zkušenostech, které máme s mimořádnou valorizaci, je jasné, že nějaký obecný zásah byl naprosto nutný,“ řekl v pondělí Fiala.
Nejvýznamnější změnou je podle Fialy právě zavedení příspěvku. „Místo mimořádných valorizací bude tato sociální dávka, která nebude zvyšovat základ. Je to lepší mechanismus, protože tak překvapivě a náhle nezvyšuje základnu pro další důchody, jak to bylo doposud,“ vysvětlil. Jde o korekci, která byla potřeba, aby byl systém udržitelný dlouhodobě. Tento jednotlivý krok doplní komplexní důchodová reforma, na jejíž podobě vláda nadále pracuje, uvedl Fiala.