Rusové mají jít pryč. Sýrie vypověděla dohodu o jejich vojenské základně ve Středomoří
SÝRIE
Nová syrská vláda ukončila smlouvu, která umožňovala dlouhodobou vojenskou přítomnost Ruska ve Středomoří. Dohoda sjednaná za bývalého prezidenta Bašára Asada byla podle syrských médií v úterý zrušena, píší The Moscow Times. Smlouva podepsaná v roce 2017 původně prodloužila pronájem přístavu Tartús ruskému námořnictvu na 49 let. Její budoucnost se však stala nejistou poté, co byl minulý měsíc Asad svržen islamistickými povstalci.
Podle opozičního syrského zpravodajského serveru Shaam de facto úřady v Tartúsu anulovaly smlouvu a vyzvaly k okamžitému stažení ruských sil. Úřady nového režimu údajně uvedly, že příjmy z přístavu budou nyní přínosem pro syrský stát. Tím se ruší dřívější dohoda, podle které si Rusko ponechávalo 65 % zisků z Tartúsu.
Zpráva rovněž naznačuje, že nová syrská vláda zvažuje vyšetřování ekonomických dopadů této smlouvy na zemi. Moskva zatím k údajné výpovědi smlouvy o pronájmu přístavu Tartús nevydala žádné oficiální prohlášení.
Ruský prezident Vladimir Putin, který nařídil vojenskou intervenci v Sýrii v roce 2015 na podporu Asadova režimu během občanské války, usiluje o bagatelizaci Asadova pádu. Putin prohlásil, že Rusko v Sýrii splnilo své cíle navzdory změně režimu, uvádí server. V neděli měla podle médií nová syrská vláda zavést zákaz dovozu z Ruska, Íránu a Izraele.