Jak vznikal „nedůstojný“ prezidentský slib. Umělkyně se inspirovala u Masaryka
INAUGURAČNÍ SLIB
„Nedůstojné, není dost typografka, vypadá to jak Microsoft Word,“ s takovými reakcemi se u veřejnosti na sociálních sítích setkal grafický návrh nového inauguračního slibu ztvárněný Petrou Dočekalovou. Sama autorka kritiku respektuje, ale poznamenává, že od odborné veřejnosti a svých kolegů typografů se dočkala jen slov chvály. „Třeba dojde ocenění až po delší době,“ poznamenala vystudovaná typografka v rozhovoru pro deník Echo24, ve kterém mluví i o tom, co jí inspirovalo, či jak návrh vznikal.
„Reakce byly naprosto skvělé, takové jsem nečekala. Volal mi například můj pedagog profesor Jan Solpera, psalo mi hodně mých kolegů. Ty ohlasy z odborné veřejnosti, z kaligrafické, tak jsou jenom pozitivní,“ je nadšená Dočekalová. Dočekalová má v typografii doktorát, který absolvovala v roce 2020 na pražském UMPRUM.
Na otázku, co říká na reakci na sociálních sítích, která nebyla převážně pozitivní, zareagovala, že lidé možná ruční zpracování slibu nečekali. Jsou překvapeni, že se nejedná jen o vysázený font, ale o originální ruční písmo.
„Jednalo se o 150 návrhů, kompozic, nakonec jsme se s kolegy přiklonili ne k modernímu zpracování, ale k historickému písmu, které hodně odkazuje k tradici české typografie, k české grafice, k Jaroslavu Bendovi,“ reaguje Dočekalová. Právě na písmomalířství se autorka specializuje. O tvorbě význačného prvorepublikového grafika dokonce Dočekalová vydala knihu Jaroslav Benda 1882–1970: Typografická úprava a písmo.
Upřesnila, že při tvorbě inauguračního slibu se inspirovala inauguračními sliby, prvních dvou československých prezidentů Tomáše Garrigue Masaryka a Edvarda Beneše. Ty mají podobné rysy, jako současný návrh. Sama Dočekalová o písmomalířství a kaligrafii ve dvacátém století napsala diplomovou práci.
„Za tou volbou si stojím. Váže se k vážnosti instituce i k té majestátnosti, kterou si to zasluhuje,“ je přesvědčená Dočekalová o správné podobě inauguračního slibu. Postoj laické veřejnosti, která například na sociálních sítích grafiku ostře zkritizovala, respektuje. Váží si však, že odborná veřejnost její návrh přijala. „Je to věc, která třeba najde docenění až po delší době,“ myslí si Dočekalová.
V rozhovoru se Dočekalová nevyhnula ani tomu, jak nápad vznikl. Pro archiv poslanecké sněmovny zpracovává některé zakázky. Tam se dozvěděla se, že archiv hledá zručnou kaligrafku, pro zvláštní zakázku.
„Slovo dalo slovo. Je to zakázka malého významu,“ uvedla Dočekalová. Upřesnila, že jak ona, tak autor desek Karel Matějka, pracovali bez nároku na honorář s tím, že to pro ně byla především čest. Celá tvorba slavnostního slibu zabrala podle Dočekalové pouhé tři týdny, místo tradičního půl roku u podobných zakázek.
Inaugurace nového prezidenta Petra Pavla proběhne ve čtvrtek odpoledne, kdy složí slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila a podepíše slib.