Studie: Počet případů rakoviny u lidí mladších 50 let vzrostl dvojnásobně
RAKOVINA U MLADÝCH
Od 90. let prudce přibylo Britů ve věku 25 až 50 let, kteří onemocněli rakovinou. Počet takových případů mezi mladšími lidmi roste dvakrát rychleji než u starších osob, vyplývá z britské studie, o níž informoval list The Times. Tento znepokojivý trend patrně souvisí se škodlivými střevními bakteriemi a chronickým zánětem způsobeným změnou stravovacích návyků.
Jedná se o mnohem strmější nárůst než u kterékoli jiné věkové skupiny, přičemž druhý největší nárůst o 16 procent byl zaznamenán u osob mladších 25 let, zatímco nejnižší nárůst o deset procent byl zaznamenán u osob starších 75 let. Zjištění poukazují na nový rizikový faktor vzniku rakoviny, který se objevil v posledních desetiletích, kdy generace lidí ve věku 25 až 50 let dospívala, což pravděpodobně souvisí s "významnou změnou západní stravy v posledních 30 až 40 letech", jako je používání sladidel, například kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, v ultra zpracovaných potravinách.
Cancer Research UK, největší nezávislá organizace pro výzkum rakoviny na světě, údaje zveřejnila na zasedání Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) v Chicagu, největší světové konferenci o rakovině. Ústředním bodem konference bylo znepokojení nad celosvětovým nárůstem počtu případů rakoviny u mladých lidí, zejména rakoviny tlustého střeva. Bylo představeno několik studií, které naznačují, že klíčem k vysvětlení tohoto nárůstu je mikrobiom - společenství bilionů bakterií ve střevech.
Pacienti s časným výskytem rakoviny střev mají podle zjištění více škodlivých střevních bakterií, což souvisí se špatnou stravou a vysoce zpracovanými potravinami. Tyto bakterie mohou vést k chronickým zánětům nebo mutacím v DNA a následně způsobit vznik nádorů. "Známe mnoho příčin rakoviny, kterým lze předcházet, včetně kouření, obezity a červeného masa. Ty však samy o sobě nevysvětlují nárůst, který pozorujeme u osob mladších 50 let," řekl lékař Charles Swanton z Cancer Research UK.
Swanton uvedl, že škodlivé mikroby mohou "iniciovat mutace v DNA podobným způsobem, jakým tabákový kouř vyvolává mutace v plicních buňkách". Mohou také způsobovat chronické záněty, které mohou zvyšovat riziko vzniku nádorů. "Mohlo by to být něco ve stravě, co mění mikrobiom. Nebo dokonce mikroplasty a znečišťující látky," dodal. Zdůraznil však, že rakovina je stále především onemocněním starší populace, pouze jeden z deseti případů se vyskytuje u osob mladších 50 let.
Mezi osoby postižené časným nástupem rakoviny patří i princezna Kate (42), která letos v březnu oznámila, že u ní toto onemocnění diagnostikovali.
Případy rakoviny u mladších lidí přibývají, uvádí studie
Nejedná se o první zprávu ohledně vzestupu rakoviny mezi mladými lidmi, která se v poslední době objevila. V deníku Echo24 jsme nedávno psali také o tom, že prudký nárůst rakoviny mezi mladou populací do čtyřiceti let přisuzují vědci špatnému životnímu stylu. Konkrétně mají na mysli konzumaci průmyslově zpracovaných potravin (především párků a hamburgerů), orální sex nebo alkohol a vapování, kvůli kterým se do těla dostávají mikrobi. Největší nárůst byl zaznamenán u kolorektální rakoviny, ta postihuje tlusté střevo a konečník. O závěrech zasedání Americké společnosti klinické onkologie například informoval The Telegraph.
Další studie upozorňovala také na to, že mladí lidé v současnosti stárnou rychleji, než se může zdát. A to může vést k většímu výskytu rakoviny mezi mladými. Tvrdí to alespoň studie Washingtonovy lékařské univerzity v St. Louis. Výzkumníci sledovali sedm látek v krvi, které předznamenávají staří člověka. U lidí, kteří byli biologicky starší, pak vědci zaznamenali větší riziko rakoviny. Výzkumníci uvádí, že studie může pomoci odhalit , jak zabránit vzrůstajcímu počtu zaznamenných onkologických onemocnění u lidí mladších 55 let.
Univerzitní tým využil data přes 140 000 lidí z britské Biobank database. V krevních vzorcích sledoval devět různých látek. Mezi nimi například množství bílých krvinek, C reaktivní protein či glukózu. Ze sesbíraných dat vědcům vyplynulo, že lidé narozeni po roce 1965 mají o 17 % vyšší pravděpodobnost, že jejich krevní hodnoty budou vykazovat rychlejší stárnutí, než u lidí narozených v 50. letech.