Policie obvinila dva lidi a jednu firmu za podvod při dotaci na linku na toustový chleba Penamu
PODVOD S DOTACEMI
Policie obvinila jednu firmu a dva lidi za dotační podvod při žádosti o dotaci na inovační linku pro výrobu toastového chleba. Škodu vyčíslila na 100 milionů korun. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej, jména stíhaných neuvedl. Agrofert uvedl, že při dotaci na linku na toastový chleba postupoval v souladu se zákonem a dotačními pravidly.
Stamilionovou dotaci na linku získala v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu firma Penam ze skupiny Agrofert, kterou bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů.
Obvinění dvou fyzických a jedné právnické osoby z trestných činů „dotační podvod“ a „poškození finančních zájmů Evropské unie“ v souvislosti se stomilionovou dotací k realizaci projektu linky na výrobu toastového chleba. https://t.co/OunPXJPxGX#policiepp
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 25, 2024
Policisté zajistili jako náhradní hodnotu výnosu z trestné činnosti nemovitost, kterou vlastní obviněná firma. Vedle dotačního podvodu stíhá centrála obviněné také za poškození finančních zájmů Evropské unie. Kauzu dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce. Obviněným hrozí pět až deset let vězení a policie je vyšetřuje na svobodě.
Kriminalisté tvrdí, že obvinění při žádosti o dotaci podali ministerstvu průmyslu a obchodu nepravdivé údaje a zamlčeli podstatné skutečnosti. Dotaci ze státního rozpočtu skutečně získali, a to v plné výši. "Následně v důsledku auditu Evropské komise nebyla poskytnutá dotace refundována ze strany Evropské unie vůči České republice, neboť byl projekt označen jako nezpůsobilý k jeho proplacení," popsal Ibehej.
Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský si není vědom, že by se firma dopustila čehokoli protiprávního, uvedl na dotaz ČTK. "Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem a dotačními pravidly," sdělil Heřmanský.
Ministerstvo v březnu 2022 informovalo o tom, že Penamu stomilionovou dotaci na výrobní linku toastového chleba odebere. Úřad se k tomuto kroku rozhodl poté, co od Evropské komise získal podklady o nedostatečné inovativnosti projektu výrobní linky v Pekárně Zelená louka. Evropští auditoři konstatovali, že se zaměřoval na produkt, který se již v rámci holdingu Agrofert vyrábí. Agrofert tehdy reagoval tak, že podporu získal v souladu s dotačními pravidly a že na unikátnosti linky trvá.
V minulosti vzniklo až deset analýz oprávněnosti dotace. „Vedle trojice odborníků oslovených Bruselem projektovou žádost o 100milionovu dotaci posuzovala v roce 2016 opakovaně také dvojice interních hodnotitelů resortu a jeden externí odborník. Celkem tak kvůli projektu dosud vzniklo devět analýz,“ upozornil v roce 2021 iRozhlas.
O příspěvek požádala před šesti lety Pekárna Zelená louka, dceřiný podnik Penamu. Výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba získal z české státní pokladny. Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a nesplnil tedy hlavní kritérium výběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.