Kontrola hranic a zavedení platebních karet pro migranty. Žádostí o azyl v Německu výrazně ubylo
Migranti a Německo
Mění se německá migrační politika? Německé úřady hlásí výrazný pokles žádostí o azyl oproti loňskému roku, přičemž tento trend by mohl být až o 40 % nižší než v roce 2024. V Bavorsku dokonce statistiky ukazují, že více migrantů opustilo zemi, než jich do ní přicestovalo.
Jak informuje Bild.de na základě informací z bavorského ministerstva vnitra, bylo v prvním pololetí 2025 podáno 6556 žádostí o azyl, což je o 58 % méně než v předchozím roce, kdy bylo za stejné období zaznamenáno 15 744 žádostí.
Zajímavější ale je jiný údaj. Kromě 1519 deportací bylo do konce května evidováno i 6261 dobrovolných odjezdů migrantů (přičemž celkový počet podaných žádostí o azyl do konce května činil 5845). Celkem tedy odešlo 7780 lidí, což je více než nové podané žádosti o azyl.
Tento obrat je pozoruhodný, protože v minulých letech bylo obvyklé, že počet příchozích migrantů s žádostmi o azyl výrazně převyšoval počet těch, kteří zemi opustili. Bavorsko připisuje tento trend několika opatřením vlády. Ministr vnitra Bavorska Joachim Herrmann (68, CSU) uvedl v rozhovoru pro Bild, že opatření vlády začínají přinášet výsledky. "Kontrola hranic se ukazuje jako účinná, stejně jako zavedení platební karty pro migranty,“ řekl Herrmann.
I když se v Bavorsku objevují první známky změny, je zatím nejasné, zda se tento trend potvrdí i v dalších částech Německa. Celkové údaje o počtu žádostí o azyl a odchodech z celé země nejsou zatím dostupné.
Jisté však je, že v prvních pěti měsících roku 2025 bylo v Německu podáno méně žádostí o azyl než ve stejném období v roce 2024. V současnosti je evidováno 62 897 žádostí, zatímco za loňský rok to bylo 112 609 žádostí. Pokud tento trend setrvá, lze letos očekávat celkem 150 000 žádostí, což by znamenalo pokles o přibližně 40 % oproti loňskému roku.
Tento pokles ale stále znamená, že Německo zůstane největším příjemcem žádostí o azyl v rámci EU. Ministr Herrmann k tomu dodává: „Jsme na správné cestě, ale i přesto jsou naše obce stále pod silným tlakem kvůli vysokému počtu migrantů, včetně uprchlíků z Ukrajiny. Naším cílem zůstává dlouhodobé řízení migrace a snížení počtu příchozích.“