Senátoři za účasti prezidenta rozhodují o nominaci soudce Fremra
NOMINACE SOUDCE
Senát bude na středeční schůzi hlasovat o nominaci a osudu prezidentem nominovaných ústavních soudců včetně Roberta Fremra. Ten v minulých týdnech čelil kritice za to, že se ještě před rokem 1989 účastnil na zpolitizovaném soudním procesu Olšanské hřbitovy a posléze na mezinárodní scéně stavěl proti politice Izraele a USA. Fremr těsně před hlasováním rozeslal senátorům dopis, v němž vysvětluje okolnosti případu, kandidaturu ale nestáhl.
Nominaci soudců Roberta Fremra a Veroniky Křesťanové, stejně jako profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské, doporučily oba senátní výbory, které se nominacemi zabývaly. Podporou Fremra by ovšem mohly zatřást rozsudky v takzvané kauze Olšanské hřbitovy, kde se na obžalobě podílela komunistická tajná policie. Fremr odmítl, že by o tom věděl a že by rozhodoval vědomě a účelově na pokyn StB.
Jeho roli kritizovali někteří disidenti, nejsilnější strana vládní koalice ODS pak už dříve avizovala, že má s Fremrovou nominací problém. „Myslím, že skutečně už dospěla doba do momentu, kdy jmenovat ústavním soudcem někoho, kdo vstoupil do komunistické strany v říjnu 1989, je na pováženou,“ sdělil deníku Echo24 europoslanec a člen širšího vedení strany Alexandr Vondra. Proti se stavěli i další představitelé strany, zatímco Pražský hrad uvedl, že se zatím nic zásadního neobjevilo, ale že věc vyhodnocuje. Více jsme psali zde.
Senátoři váhají
Robert Fremr nemá před hlasováním horní parlamentní komory o nominacích k Ústavnímu soudu jednoznačnou podporu. O nejasnostech v jeho výpovědích týkajících se kauzy z doby před rokem 1989 mluvil na tiskové konferenci předseda nejsilnějšího klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Vadí mu, že senátní výbory nominace projednaly už před delším časem, do rozhodnutí tak nezahrnuly informace, které zazněly v posledních dnech. „Působí to zmatek ve veřejnosti,“ konstatoval. Klub ODS a TOP 09 je s 36 senátory nejpočetnější frakcí v horní parlamentní komoře.
Odmítl se nicméně vyjádřit k většinovému názoru klubu s tím, že hlasování bude tajné. Pro šéfa druhé nejpočetnější frakce Starostů Jana Sobotky bylo Fremrovo vysvětlení dostatečné. Podobně se vyjádřili i zástupci klubu ANO a SOCDEM.
Posoudit má ve středu Senát také změny silničních pravidel a bodového systému pro řidiče. Patrně je doporučí, stejně jako zpřísnění zákazu vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek pro vrcholné politiky. Horní parlamentní komora rozhodne rovněž o svých kandidátech na státní vyznamenání, jichž je zhruba stovka.Senát patrně podle doporučení výborů neschválí pouze novelu, která má umožnit vládě zvyšovat základní jmění státních podniků, pokud si takový krok vyžádají bezpečnostní zájmy státu nebo zajištění důležitých veřejných potřeb. Z předlohy chtějí senátoři vypustit možnost založit státní podnik více ministerstvy současně.