Navštivte Dolní Slezsko
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V průběhu staletí se v Dolním Slezsku prolínaly kultury nejméně tří národů – polského, českého a německého – a společně utvářely nesmírně bouřlivé a dramatické dějiny tohoto regionu. Dolní Slezsko může svým bohatstvím konkurovat nejzajímavějším regionům světa. Zejména v rozsáhlých horských oblastech Dolnoslezských Sudet se nacházejí skutečné poklady kulturního i přírodního dědictví.
V Dolním Slezsku se dodnes zachovalo mnoho historických stop. Více se dozvíte, když se vydáte po stopách četných pevností, hradů a zámků (v Dolním Slezsku jich je více než 100 – jedná se o největší hustotu hradů v Polsku) nebo když prozkoumáte chodby bývalých dolů ve Wałbrzychu, Kletnie a Złotym Stoku, stejně jako tajemné a ne zcela prozkoumané vojenské objekty ve Walimiu nebo Głuszycy (podzemní město Osówka). Klid a odpočinek najdete především na jihu Dolnoslezského vojvodství – v oblíbených lázeňských městech nebo horských střediscích.
Při návštěvě památek z Evropské stezky hradů a zámků (szlakzamkowipalacow.eu/) se můžete seznámit nejen s fascinujícími příběhy jejich vzniku a často neméně zajímavými příběhy jejich majitelů, ale také využít bohaté nabídky hotelů a stravovacích zařízení. Jedná se o jednu z nejzajímavějších tematických stezek v Polsku, která pokrývá nejen jihozápadní kout Polska, ale i celé polsko-české pohraničí. Cestování po vyznačené stezce přináší mimořádné vyhlídkové zážitky také při putování mezi jednotlivými hrady a zámky, včetně krásně položených zámků Książ, Czocha, Grodno, Grodziec a Bolków, stejně jako paláců a reprezentačních sídel v Łomnicy, Staniszowie, Pakoszowie, Kamieńcu Ząbkowickim a mnoha dalších.
Po stopách tajemného podsvětí
Nadzemní atrakce Dolního Slezska nejsou vším, čím může tento region návštěvníky okouzlit. Na oblíbených a vyhledávaných stezkách se stále častěji objevují podzemní pevnosti, hrady a vojenské komplexy z druhé světové války. A to právem, protože máme se čím pochlubit! Na podzemní stezce (szlakpodziemi.pl) stojí za to navštívit řadu bývalých dolů – ve Wałbrzychu, Kletnie, Krobicy a Złotym Stoku. Speciální podzemní trasy mají také dvě pruské pevnosti – ve Srebrnej Hoře a Kladsku. V tom posledním se nachází také zcela unikátní „podzemní město“, které je pod starým městem tvořeno sítí tunelů a bývalých kupeckých sklepů.
Objevte chutě Dolního Slezska
Na seznam největších lákadel regionu doporučujeme zařadit také tradiční dolnoslezskou kuchyni. V tomto jedinečném kulturním kotli, kterým Dolní Slezsko po staletí bylo, se vyvinula zcela jedinečná kulinářská tradice, v níž se spojily polské, české, německé, židovské a přistěhovalecké vlivy. Každý si zde najde něco pro sebe – od vynikajících pokrmů v hradních a zámeckých restauracích v Książu, Łomnicy, Staniszowie, Pakoszowie a Kamieńcu, přes proslulé kladské pstruhy a smažené sýry z Ráje pstruhů, pečivo z farmy Gotwaldówka až po piva z místních pivovarů a vína z mimořádně oblíbených dolnoslezských vinic. A výčet by mohl pokračovat, protože bodů na kulinářské stezce a mapě je více než 60 (smakidolnegoslaska.pl).
Milovníkům místního alkoholu nabízíme Dolnoslezskou pivní a vinařskou stezku, díky níž nejen ochutnáte plody práce z místních vinic, ale také se seznámíte s pivní a vinařskou kulturou a poznáte lidi, kteří tato mimořádně zajímavá místa vytvářejí.
Aktivní dovolená v Dolním Slezsku
Cyklistika, lyžování, jízda na koni, vodáctví nebo pěší turistika – ať už rádi trávíte volný čas jakkoli, pokud máte zájem o aktivní trávení volného času, Dolní Slezsko vám nabízí spoustu možností. Co můžeme doporučit? Cyklistické výlety malebným údolím Baryczy a po horských stezkách systémů MTB Sudety a Singletrack Glacensis (určitě se podívejte na stránky dolnyslaskrowerem.pl a stáhněte si mobilní aplikaci Dolní Slezsko na kole [v originálu Dolny Śląsk Rowerem] pro zařízení se systémy Android a iOS). Lyžařské trasy v Jizerských horách, Krkonoších a masivu Śnieżnik, zejména ve Świeradowie-Zdroji, Szklarské Porębě a Jakuszycích, Karpaczi, Zielenci nebo Czarnej Górze. Turistické stezky v celých Sudetech, kde stojí za to navštívit například Stolové hory s jedinečnými skalními labyrinty nebo sopečné Kačavské hory známé především díky barevným jezerům v Rudawach Janowickich.
Dolnoslezské lázně
Lázeňská města jako Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Cieplice Śląskie-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Jedlina-Zdrój a Długopole-Zdrój mají staletou tradici využívání minerálních vod k léčebným účelům, o čemž se každoročně přesvědčují davy návštěvníků. Nejen voda však láká k návštěvě sudetských lázní – příznivé mikroklima, kontakt s přírodou a četné atrakce v okolí jsou univerzálním receptem na ideální dovolenou.
Památky UNESCO v Dolním Slezsku
Polsko se může pochlubit celkem 16 památkami zapsanými na Seznam světového dědictví UNESCO, z nichž 3 se nacházejí v Dolním Slezsku. Hala století s kopulí navrženou Maxem Bergem je nejen perlou modernistické architektury, ale také jednou z nejvýraznějších a nejzajímavějších budov ve městě. Dalšími dvěma památkami zapsanými na seznamu UNESCO jsou protestantské kostely ve Świdnicy a Javoru, postavené na základě Vestfálského míru v roce 1648. Jedinečnost tzv. kostelů míru spočívá v tom, že při jejich stavbě byly použity pouze materiály podléhající zkáze (dřevo, hlína, písek a sláma). Jejich bohatě zdobené a dobře zachovalé interiéry patří k nejlepším příkladům barokní sakrální architektury.
Jak se dostat do Dolního Slezska?
Díky rozsáhlé dopravní síti se snadno dostanete do Vratislavi, hlavního města vojvodství a dynamicky se rozvíjejícího hospodářského a kulturního centra.
Ze zahraničí je Dolní Slezsko snadno dostupné z Německa: z Lipska a Drážďan po dálnici A4, z Berlína a Cottbus po dálnici č. 15 a z České republiky po dálnici č. 10 (z Prahy do Turnova a dále přes Szklarskou Porębu nebo Kamiennou Horu). Do Dolního Slezska vede mezinárodní silnice E67 z Finska přes Estonsko, Lotyšsko, Litvu do České republiky a E65 ze Švédska do České republiky, na Slovensko, do Maďarska, Chorvatska a Řecka. Samotný region je přitom protkán hustou dopravní sítí: četnými rychlostními silnicemi (S3, S5, S8) a státními silnicemi tranzitního významu.
Letiště Vratislav
Letiště se nachází v hlavním městě vojvodství. Vratislavské letiště nabízí pravidelné spojení do desítek měst po celé Evropě a sezónně i za hranice starého kontinentu. Z hlediska počtu odbavených cestujících je v současnosti 4. letištěm v Polsku, které trvale obsluhuje 10 pravidelných leteckých společností a v letní sezóně také řada charterových spojů. Několikrát týdně sem létají letadla z velkých evropských metropolí, jako je Londýn, Oslo, Paříž, Řím a Brusel, a také z aglomerací a turisticky zajímavých měst, jako je Curych, Milán, Frankfurt, Bristol a Porto. Informace o aktuální síti linek najdete na adrese airport.wroclaw.pl/.
Na letiště, které se nachází asi 10 km západně od centra města, se dostanete autem, městským autobusem nebo taxíkem. V příletové hale se nacházejí také kanceláře několika autopůjčoven včetně společnosti Europcar. Z letiště jezdí městské autobusy a cesta do centra trvá přibližně 30-50 minut.
Cestování vlakem nebo autobusem
Dolnoslezské vojvodství má výhodné přímé železniční spojení do všech velkých měst v Polsku a dobře propojenou síť spojů do České republiky a Německa. Dolnoslezské dráhy zajišťují širokou škálu místních vlakových spojů, díky nimž se snadno dostanete i do nejodlehlejších koutů regionu. Nabídka dopravce se neustále rozšiřuje a sahá do dalších významných turistických destinací, jako jsou Świeradów-Zdrój a Zagórze Śląskie. (kolejedolnoslaskie.pl). Za zmínku stojí také modernizované hlavní vlakové nádraží ve Vratislavi, které je díky blízkosti autobusového nádraží, kam přijíždějí pravidelné spoje z celé Evropy, výhodným přestupním uzlem. Lze sem přijet mimo jiné z Vídně, Budapešti, Basileje nebo Kolína nad Rýnem a je možné se odtud vydat na cestu po malebném okolí. Kromě toho má většina dolnoslezských okresních měst celostátní a regionální autobusová spojení, která usnadňují dojezd do menších obcí.
Další informace naleznete na: dolnyslask.travel