Iniciativa Stropnického a spol. chce zastavit pomoc Ukrajině. V Kremlu mají radost, řekl Pojar
PODPORA UKRAJINY
Jednání o příměří, zmírnění ruských sankcí a nedodávání zbraní Ukrajincům. To žádají signatáři iniciativy Mír a spravedlnost, mezi jejíž autory patří například Matěj Stropnický, ale také třeba exministr zahraničí Jan Kavan či imunolog Václav Hořejší. Petice obratem sklidila ostrou kritiku ze strany některých akademiků, ale také představitelů vlády. „V Kremlu mají radost,“ uvedl například poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Ruský postup nezastavily, nezmírnily a nijak závratně ani nepoškodily ruskou ekonomiku. Plán zvaný sankce selhal. A tudíž je potřeba je zrušit,“ píší v dokumentu. „Po deseti měsících války na Ukrajině je zřejmé, že zbraněmi tento konflikt tak jako mnohé jiné vyřešit nejde. O životy přicházejí další a další lidé, vojáci i civilisté, zejména ukrajinští. Několik milionů lidí před válkou uprchlo za hranice Ukrajiny. Rodiny jsou rozdělené, životy přetržené, země je pustošena. Města se mění v trosky, elektrárny, mosty, silnice, školy i nemocnice jsou ničeny bombardováním. Nebýt západní pomoci, ukrajinský stát by dávno zbankrotoval,“ uvádí autoři v petici.
Text výzvy podepsaly zhruba čtyři desítky podpisů z řad publicistů, umělců, pedagogů, lékařů nebo ekonomů. Mezi ty nejznámější patří například bývalý náměstek na Ministerstvu zahraničních věcí Petr Drulák, imunolog Václav Hořejší, bývalý poslanec Evropského parlamentu Jan Keller, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, právnička Alžběta Samková, ekonomka Ilona Švihlíková nebo politolog Zdeněk Zbořil. Nyní se budou autoři iniciativy snažit sbírat podpisy veřejnosti.
Ve výzvě adresované české vládě požadují, aby ukončila slovní podporu války a šíření nenávisti vůči kterémukoliv státu, podnikla veškeré kroky k dosažení příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní Ukrajině, a požadují také revizi dopadu sankcí proti Rusku. Sankce totiž podle autorů nesplňují očekávání.
Tyranovi se nesmí ustupovat, míní učenci
Od petice se oficiálně distancovala například Akademie věd ČR či Rada Učené společnosti České republiky. Ta napsala, že tyranovi se nesmí ustupovat. „Ukrajina vede statečný boj proti barbarství, kterého se vůči ní Putinovo Rusko dopouští už bezmála celý rok. V tomto nevyprovokovaném válečném konfliktu si Vladimir Putin počíná jako primitivní despota,“ uvedla rada ve svém prohlášení s tím, že Ukrajinu je naopak nutné podporovat.
K vyjádření Učené společnosti podpořila i ministryně pro vědu Helena Langšádlová. „Ruští okupanti na Ukrajině znásilňují ženy, vraždí děti a jinak porušují lidská práva. Nelze hovořit o míru, dokud Rusko neopustí všechna napadená území,“ uvedla Langšádlová.
Poradce premiéra Petra Fialy pro národní bezpečnost Tomáš Pojar autory tvrdě odsoudil. „Je naprosto fascinující, že něco takového mohou sepsat lidé ze země, která zažila mnichovskou zradu a později ruskou okupaci. Představuji si zároveň, jak bychom obdobnou výzvu – třeba z britských ostrovů – hodnotili v takovém roce 1941,“ zareagoval pro Seznam Zprávy na výzvu náměstek ministra pro evropské záležitosti a premiérův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Podle autora výzvy imunologa Václava Hořejšího Češi kvůli probíhající válce a boji Ukrajinců za Ukrajinu platí příliš vysokou cenu, a tudíž má vláda udělat vše pro to, aby konflikt zastavila.
Český klub skeptiků Sisyfos uvedl, že se distancuje od všech jiných než odborných Hořejšího názorů. „Profesor Václav Hořejší je významný člen Českého klubu skeptiků Sisyfos a klub uznává pana profesora jako odborníka na imunologické otázky. Vzhledem k tomu, že pan profesor Václav Hořejší není odborníkem na historii, válečné konflikty, mezinárodní politiku a obecně společenskovědní obory, nepřijímáme jeho výroky za vyjádření odborníka, ale laika,“ uvedl Sisyfos na svých stránkách.