Záškoláci versus lepiči. V Německu se do sebe pustili klimatičtí aktivisté
KLIMAAKTIVISMUS
Stále více viditelné radikální environmentální skupiny, jakými jsou například Extinction Rebellion nebo Letzte Generation, začínají čelit kritice z míst, odkud by to většina lidí vůbec nečekala, tedy z vlastních řad. Konkrétně v Německu zkritizovala počínání skupiny Letzte Generation, která často otravuje lidem život blokováním dálnic, představitelka německé odnože hnutí Fridays for Future Annika Rittmann. Informoval o tom deník Bild.de.
„Klimatická krize potřebuje řešení pro společnost jako celek a můžeme je najít a bojovat za ně pouze společně a ne tím, že budeme lidi v každodenním životě obracet proti sobě,“ řekla mluvčí Fridays for Future Annika Rittmann. Poukazuje třeba na fakt, že při nedávných blokádách silnic škodí aktivisté lidem, kteří si nemohou dovolit bydlení v centru a přitom nemohou využít dostatečně rozvinutou veřejnou dopravu.
Proto se Fridays for Future spoléhá na jiné formy protestu. Jejich klimatické demonstrace inspirovala Švédka Greta Thunbergová, která si v srpnu 2018 poprvé sedla před parlament ve Stockholmu a "stávkovala za klima“. Následovala řada klimatických protestů především studentů, kteří v pátek stávkovali a vyšli do ulic.
„Poslední generace“ se naopak proslavila velmi kontroverzními akcemi jako blokádami silnic či vandalismem v muzeích. Ve čtvrtek klimatičtí aktivisté této skupiny bránili jízdě aut v Hamburku na důležitých místech, například před tunelem pod Labem. V posledním dubnovém týdnu chce skupina blokovat ulice v Berlíně – až do května. „Od pondělí 24. dubna pokojně zastavíme Berlín blokádami ulic,“ píše se na domovské stránce. Den předtím je na odpoledne naplánováno setkání u Braniborské brány.
Aktivisté požadují omezení rychlosti na 100 kilometrů za hodinu na německých dálnicích a permanentní levnou jízdenku na autobusy a vlaky jako okamžitá opatření proti hrozícímu „klimatickému kolapsu“. Nedávno vyšlo najevo, že tyto radikální skupiny zřejmě systematicky verbují nové aktivisty na německých školách a přednáškami o „občanském odporu“ chtějí získat nové spolubojovníky pro většinou nelegální akce.