První mrakodrap v Česku bude 175 metrů vysoký
PRVNÍ MRAKODRAP V ČR
Nejvyšší budova a první mrakodrap v Česku by měl vyrůst v letech 2034 až 2035 v Ostravě a o výsledném návrhu rozhodne mezinárodní architektonická soutěž. Plánovaná multifunkční výšková budova Ostrava Tower, která by se měla postavit v ostravské Karolině, bude vysoká 175 metrů a rozpočet se odhaduje na 2,5 miliardy korun.
Budova bude složená z administrativní a obytné části, kde dolní část budou tvořit kanceláře a horní počítá i s hotelem. V nejvyšším patře bude vyhlídková restaurace s výhledem na město. Investor s městem uspořádá do června soutěž o finální podobu mrakodrapu, uvádí oborový web fajnOVA. "Cestu architektonické soutěže nyní považujeme za jedinou možnou pro nalezení trvalého a kvalitního řešení pro město," prohlásil ostravský primátor Tomáš Macura.
Finální podobu zástavby na pozemcích v centru města na ploše pojmenované Slza, vzejde z architektonické soutěže, jejímž zadavatelem bude investor. Architektonická soutěž bude provedena dle pravidel soutěžního řádu České komory architektů. Soutěžní podmínky zpracuje investor, součástí zadání však budou podmínky, na kterých trvá město. Konkrétně se jedná o dodržení regulačních podmínek, napojení stavby na navazující městskou urbanistickou strukturu a propojení s veřejným prostorem i dopravní infrastrukturou. Architektonická soutěž musí být ukončena do 15 měsíců. Smlouva s architektem oceněného návrhu musí být uzavřena do 6 měsíců od ukončení soutěže, píše se na webu fajnOVA.
Dosaženému konsenzu předcházela celá řada jednání zástupců města a investora. Kupní smlouva s předkupním právem a zákazem zcizení byla mezi městem a společností uzavřena v prosinci 2020. "Záměrem města je vyhnout se dalším změnám návrhu projektu s různorodou kvalitou. Lokalita Slzy je pro nás významná a budoucí zástavba klíčová, cestu architektonické soutěže nyní považujeme za jedinou možnou pro nalezení trvalého a kvalitního řešení pro město. Architektonický návrh zástavby považujeme za nedílnou součást kupní smlouvy, stejně jako závazek budoucího využití pozemků k zástavbě. Město se bude podílet na výběru nezávislých porotců a také bude mít své odborné zástupce v porotě při hodnocení návrhů," vysvětlil primátor města Tomáš Macura.
1. Informace o tom, že finální podoba Ostrava Tower vzejde z mezinárodní architektonické soutěže již prošla TW. Dnes jsme věc schválili na zastupitelstvu, po zhruba ročním vyjednávání podmínek.
— Zuzana Bajgarová (@ZBajgarova) February 22, 2023
❓Proč jsme na tomto přístupu trvali? Jaký bude postup a kdy stavba tedy vyroste? 👇🏻 pic.twitter.com/PG7LJv562k
K architektonické soutěži se také vyjádřila ostravská radní a náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. "Dnes jsme věc schválili na zastupitelstvu, po zhruba ročním vyjednávání podmínek. Investor nám zhruba v dubnu 2022 oznámil skutečnost, že původní podoba budovy je pro něj nerealizovatelná, a to z důvodu zakládacích poměrů a ekonomiky stavby," napsala Bajgarová na Twitteru s tím, že investor už před rokem požádal o zásadní prodloužení termínů pro přípravu a realizaci projektu.
"S ohledem na vývoj předkládaných řešení jsme uzavření dalšího dodatku podmínili realizací architektonické soutěže podle ČKA, a následného návrhu v souladu s jejím výsledkem. Na tom jsme následně nalezli shodu a finální návrh lhůt reflektuje realizaci architektonické soutěže i požadavky na čas pro zpracování takto náročného projektu," podotýká Bajgarová s tím, že soutěž bude vyhlášena do června a investor i Ostrava se musí dohodnout na soutěžních podmínkách.
Výsledek soutěže by měl být znám do června 2024 a žádost o vydání povolení pak musí být podána na stavební úřad k povolení zhruba v září 2027. "Samotná stavba pak musí být dokončena do 73 měsíců od jejího povolení, tedy pravděpodobně mezi roky 2034-2035. Nicméně jedná se o budoucí dominantu města a právě to i čas jsou důvody, proč je architektonická soutěž nejlepší možnou cestou, důvody proč jsme požadovali fixaci podmínek zohledňujících řešení okolního veřejného prostoru a vazeb i odborné zástupce v porotě," doplňuje Bajgarová.
V září 2021 představilo architektonické studio s investorem RT Torax novou podobu mrakodrapu. Objekt se po změně návrhu měl skládat ze samostatné věže, ovšem většina parametrů však zůstala zachována. Výška budovy se snížila o tři metry. Na samotném vrcholu se nacházela veřejná vyhlídka s restaurací. Součástí budovy byly také komerční a zábavní prostory včetně kanceláří, čtyřhvězdičkového hotelu s kapacitou 242 lůžek, wellness a kongresové sály. K dispozici bylo 624 parkovacích míst. Výstavba měla začít v roce 2022 a dokončení se odhadovalo na přelom roku 2026 až 2027. Za architektonickým návrhem tehdy stál architektonický ateliér Chybik + Kristof.
Chybik + Kristof's new Ostrava Tower will become the tallest skyscraper in the Czech Republic https://t.co/wwle3TRPM5#CzechRepublic #OstravaTower pic.twitter.com/4IKdG36OBH
— Archinect (@archinect) February 16, 2022
Projekt následně podstoupil podrobný inženýrsko-geologický průzkum a statické posouzení. Pozůstatky důlní činnosti ve větších hloubkách podle závěru výzkumu nepředstavují komplikaci pro výstavbu velmi vysoké budovy. Avšak laboratorní zkoušky pevnosti ukázaly nedostatečnou únosnost vrstvy neokenních jílů. Sedání budovy o výšce 235 metrů, tvořenou jednou věží, by podle zkoušek mohlo dosáhnout až 16 centimetrů - přitom maximální tolerovaná míra je 7–9 cm. Dle posudku bylo dále doporučeno, aby projekt z důvodu většího rozložení váhy tvořily dvě navzájem více vzdálené věže, z nichž ta nejvyšší by neměla překročit výšku 175 m. Michal Krištof z architektonického studia Chybík+Kristof poté uvedl, že vypracují třetí návrh a na základě nových poznatků ho přepracují tak, aby Ostrava Tower vyhovovala závěrům podrobného inženýrskogeologického průzkumu a zároveň se stala nejvyšší budovou v Česku.