Téměř polovina střel shozených Izraelem na Pásmo Gazy byly nepřesné „hloupé bomby“
VÁLKA V PÁSMU GAZY
Téměř polovina střel vzduch-země, které izraelská armáda od 7. října použila v Pásmu Gazy, byly neřízené střely, uvedl ve středu server televize CNN s odkazem na své zdroje z amerických zpravodajských služeb. Neřízené střely, zvané někdy také „hloupé bomby“, jsou méně přesné a představují větší riziko pro civilisty, zejména v tak hustě osídlené oblasti jako je Pásmo Gazy. Pokud Izrael používá v takové míře neřízené střely, je to v rozporu s jeho opakovaným tvrzením, že se snaží minimalizovat civilní obětí, uvedli podle CNN někteří experti.
Z celkových asi 29.000 střel, které izraelská armáda na Pásmo Gazy od 7. října ze vzduchu shodila, bylo podle odhadu amerických zpravodajských služeb asi 40 až 45 procent neřízené střely. CNN požádala o reakci izraelskou armádu, jejíž mluvčí Nir Dinar odpověděl, že „k typu munice se armáda nevyjadřuje“.
„Jsem velmi překvapen a znepokojen,“ řekl CNN Brian Castner, bývalý americký důstojník z týmu likvidace výbušnin, který je nyní poradcem organizace Amnesty International (AI) pro zbraně a vojenské operace. „Když nemají tu přesnost, mohou způsobovat velké civilní ztráty,“ dodal Castner. AI už dříve uvedla, že útoky neřízenými střelami v hustě obydlených oblastech jsou v rozporu s mezinárodním humanitárním právem.
Izraelská operace v Pásmu Gazy je odvetou za útok palestinského hnutí Hamás na Izrael, při němž 7. října palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 240 dalších unesli do Gazy. Zhruba polovinu z nich tam stále drží. Při izraelském bombardování a pozemní operaci, která začala koncem října, zemřelo podle úřadů v Gaze, spravovaných Hamásem, nejméně 18.600 lidí, z toho asi 70 procent byly ženy, děti a nezletilí.