VIDEO: Fico padá na zem, policie likviduje útočníka. Atentát natočila regionální televize
ATENTÁT NA FICA
Regionální televize z města Prievidza na Slovensku natáčela výjezdní zasedání kabinetu premiéra Roberta Fica ve městě Handlová. Během natáčení reportáže se jí podařilo zachytit detailní záběry z momentu střelby na premiéra Fica. Varujeme, že video není pro citlivé povahy.
Na videu jsou nejprve záběry ze samotného jednání vlády, následně ale RTV Prievidza zveřejnila záběry, jak Fico vychází na náměstí pozdravit se s občany, když na něj začal střílet útočník, kterým by měl podle informací z médií být jednasedmdesátiletý spisovatel Juraj Cintula. Záběry ukazují, jak policisté zneškodňují atentátníka, zatímco premiér padá na zem.
Premiér byl letecky dopraven do nemocnice v Banské Bystrici a úřad vlády oznámil, že jeho život je ohrožen. Agentura Reuters předtím citovala mluvčí nemocnice v Handlové, podle které byl devětapadesátiletý Fico při vědomí a jeho životní funkce byly stabilizovány. Nyní jsou informace o jeho zdravotním stavu embargovány. Policie po činu zadržela pravděpodobného útočníka, který podle médií střílel legálně drženou zbraní.
„Ostře odsuzuji brutální a bezohledný útok na premiéra Roberta Fica. Jsem šokována. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli mnoho sil, aby se z útoku zotavil,“ uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. V podobném duchu se nesla vyjádření většiny dalších slovenských, českých i evropských politiků. Někteří představitelé slovenských vládních stran však připisují odpovědnost za atentát politické opozici a liberálním médiím. Ficova vláda odmítá komunikovat s kritickými médii a k moci se dostala po velmi vyhrocené předvolební kampani.
Český premiér Petr Fiala označil útok za šokující a uvedl, že násilí nesmí mít ve společnosti místo. Prezident Petr Pavel uvedl, že útok by měl být varováním, kam může vést prohlubování agresivity ve společnosti. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš napsal, že se za Fica modlí.
Útok odsoudila i řada předních evropských politiků. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a německý kancléř Olaf Scholz uvedli, že podobné násilné činy nepatří do evropské společnosti. Za šokující označili zprávu o útoku polský premiér Donald Tusk, britský ministerský předseda Rishi Sunak, rakouský kancléř Karl Nehammer či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předseda maďarské vlády Viktor Orbán hovoří o „ohavném útoku na svého přítele“.