Poslední státní příspěvek pro téměř milion lidí. Důchodové spoření se prodraží všem
PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ
Téměř milion lidí v důchodovém věku dostane svůj poslední státní příspěvek k důchodovému spoření. Změna však od příštího měsíce postihne všechny pojištěnce, potažmo minimálně ty, kteří dosud platili minimální příspěvek. Kdo si ho totiž nenavýší, o státní podporu přijde. Pro velkou část lidí bude výpadek státní podpory znamenat pravděpodobně také jiný problém, budou muset i nadále přispívat, pokud nebudou chtít o dosavadní státní příspěvky přijít.
Vláda se rozhodla změnami v tzv. třetím pilíři motivovat lidi k ukládání peněz do dosud nepříliš přitažlivého penzijního připojištění. Zároveň s tím však vytvořila poněkud absurdní situaci pro ty, kteří se nechali motivovat už dříve. Dosud si totiž mohli se státním příspěvkem nadále spořit i lidé v důchodu, to od července končí.
Ministerstvo financí to zdůvodňuje tím, že státní podpora má motivovat lidi k tvorbě úspor pro důchodový věk, tedy po přiznání důchodu postrádá smysl a slouží jen jako krátkodobý spořící produkt. Podle pojišťoven tak změna dopadne až na milion lidí, podle ministerstva financí na zhruba 750 tisíc. Jenže pro zhruba 250 tisíc z nich to bude znamenat nepříjemnou komplikaci.
Pokud totiž nesplnili zákonnou povinnost spořit alespoň pět let, mají na výběr jen dvě cesty: vybrat si peníze a tím přijít o všechny dosavadní státní příspěvky, nebo do systému do naplnění lhůty stále sypat peníze, ačkoliv k nim už nedostanou žádný příspěvek. Zmírnit „zátěž“ pak mohou snížením příspěvku na minimum sto korun měsíčně.
A jak dříve varoval šéf Asociace penzijních společností Aleš Poklop, desítkám tisíc důchodců hrozí i riziko úplné ztráty uložených peněz, pokud by smlouvu ukončili už před uplynutím alespoň dvou let spoření. Zatím jen některé penzijní společnosti pak přišly s nabídkou, že seniorům státní příspěvek na čas vykompenzují. Kladou si však určité podmínky, například nutnost mít na spořícím účtu několik stovek tisíc či závazek pokračovat na několik let v dalším spoření.
Mezi legislativní změny v důchodovém připojištění platné od ledna patří výhodnější režim pro daňové odpočty, nově je možné snížit si základ daně až o 48 000 Kč. Jde o souhrnný limit i pro životní pojištění, pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobý investiční produkt DIP. Další novinkou je možnost dvou smluv penzijního spoření, kdy účastník nemusí kvůli přechodu ze starého připojištění do nového převádět všechny naspořené peníze.
Všechny účastníky penzijního spoření pak od července čeká změna státních příspěvků a zvýšení limitu pro jejich dosažení. Nově se sjednotí příspěvek podle ukládané částky. Stát začne k měsíčně uloženým částkám mezi 500 Kč a 1700 Kč přidávat jednotných 20 procent. Na nejvyšší státní příspěvek 340 Kč dosáhne ten, kdo si bude odkládat 1700 Kč a více.
Úprava pravidel penzijního připojištění pak patří mezi další do sbírky změn, které se rozhodlo napadnout opoziční hnutí ANO u Ústavního soudu. Podle ANO je nepřijatelné, že změna dopadne i na smlouvy uzavřené před přijetím normy. Vláda odmítla, aby se omezení vztahovalo jen na nové smlouvy, čímž statisícům občanů dramaticky změnila podmínky v průběhu hry, uvádějí navrhovatelé podání.
„Jsme přesvědčeni, že vláda tímto svým krokem defacto uvěznila velkou část spotřebitelů v pro ně nově zcela nevýhodném systému a tím jím zabránila svobodně užívat svůj majetek, porušila princip rovnosti, právní jistoty, legitimních očekávání, zákaz pravé retroaktivity i základní principy ochrany spotřebitele,“ uvedla předsedkyně sněmovního klubu ANO Alena Schillerová. Podle hnutí jde o mimořádně nebezpečný krok zejména v době, kdy se vláda tváří, že penzijní systém reformuje a spoření ve třetím pilíři dělá atraktivnějším.