Pekarová o Kalouskově nové straně: „Já mu v tom nezabráním, ale byla by to obrovská chyba“

KALOUSKŮV NÁVRAT DO POLITIKY?

Pekarová o Kalouskově nové straně: „Já mu v tom nezabráním, ale byla by to obrovská chyba“
Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by vznik nové strany byla ze strany Miroslava Kalouska chyba. Foto: Tomáš Novák
1
Domov
Sdílet:

Miroslav Kalousek už tři roky není aktivním politikem. Politiku však stále neúnavně glosuje a kritizuje i vládu, především za rozpočtovou politiku. Začínají se tak objevovat hlasy, že by se do politiky mohl vrátit v barvách nové strany. Podle předsedkyně jeho domovské strany TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by však podobný krok byl obrovskou chybou. Spekulace komentuje v rozhovoru pro CNN Prima News.

Spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek nedávno nevyloučil svůj návrat do politiky. „Platí, že je tu obrovský prostor pro alternativu. Přál bych si, aby tento prostor dokázala vyplnit koalice Spolu, ale musela by hodně přidat ve své hospodářské politice. Nejsem aktivní politik, ale nevylučuji, že se jím nebudu snažit znovu stát," uvedl Kalousek v rozhovoru pro Právo.

Nyní se k dlouhodobým spekulacím o Kalouskově politické budoucnosti vyjádřila jeho nástupkyně v čele TOP 09. „Jako že by šel už do třetí strany, a druhou by zakládal? Pokud to chce udělat, tak to udělá. Já mu v tom určitě nezabráním sebetvrdším vyjádřením. Myslím ale, že by to byla obrovská chyba od člověka, který v roce 2017 vyzýval ke spojení politických stran a odešel ze Sněmovny, aby se to mohlo stát, protože on byl překážkou tohoto spojení.“ uvedla Pekraová v rozhovru se CNN Prima News.

Podle Pekarové by se jednalo o zbytečné oslabení vládní koalice a posílení sněmovní opozice v čele s Andrejem Babišem (ANO) a Tomiem Okamurou (SPD). „Bylo by dosti licoměrné, kdyby tady už spojené strany, které spolu dobře fungují a spolupracují v rámci koalice, oslaboval zakládáním nového subjektu. Myslím si, že i on, který má velké rétorické schopnosti, by takový příběh složitě vysvětloval," uvádí Pekarová.

Miroslav Kalousek se v poslední době vládu do vlády opíral například za provedení windfall tax nebo za rozpočtovou politiku. Byl poslancem od roku 1998 do roku 2021. Na svůj post rezignoval před posledními volbami s odůvodněním, že nechce být terčem opozice v kampani a snižovat tak šanci koalici Spolu ve volbách. Byl ministrem financí ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. Předtím než v roce 2009 společně s Karlem Schwarzenbergem založil TOP 09 byl předsedou lidovců. Předsedou TOP 09 byl v letech 2015-2017. Uvažoval o kandidatuře v blížících se volbách do Evropského parlamentu, se svou stranou se však po kritice ze strany koaličních stran na kandidatuře nedohodl.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články