„Kdo něco dělá, občas něco pokazí,“ řekl Řehka ke dronům. Pavel chce o spolku mluvit s Fialou
INICIATIVA DRONY NEMESIS
Náčelník generálního štábu Karel Řehka a prezident Petr Pavel chtějí počkat, až Vojenská policie došetří medializované pochybnosti kolem spolku Skupina D, který pořádá sbírku na drony a plastickou trhavinu pro ukrajinskou armádu. „Pokud je na udělování diplomatických pasů nebo dodávání dronů něco špatně, tak ať se to vyšetří,“ řekl v neděli prezident, který iniciativu otevřeně podporuje. „Za mě je to užitečná věc,“ dodal Řehka pro ČT s tím, že se nyní neplánuje stáhnout z pozice čestného předsedy spolku. Na to, že Vojenská policie prověřuje spolupráci vojáků a Skupiny D, upozornil jako první začátkem prosince deník Echo24.
Jak prezident, tak náčelník generálního štábu mají ke Skupině D, kterou založil investor Jan Veverka s hercem Ondřejem Vetchým, velmi blízko. Generál Řehka je dokonce čestným předsedou spolku. Pavel jim zase v minulosti umožnil pořádat tiskovou konferenci na Pražském hradě (v době, kdy od ní vláda dávala ruce pryč) a náčelník jeho vojenské kanceláře Radek Hasala převzal nad iniciativou záštitu.
Iniciativa soukromého spolku, do níž jsou zapojeni i další vojáci jako třeba vládní koordinátor strategické komunikace plukovník Otakar Foltýn, čelí kritice kvůli možné protekci a spolupráci s armádou na společných cvičeních za nejasných pravidel. Konkrétně zapojení Řehky několikrát veřejně kritizovala i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Vojenská policie se nyní zabývá podezřením, že se vojáci armádních speciálních sil nelegálně podíleli na dopravě dronů pořízených sbírkou na Ukrajinu, a to za použití diplomatických pasů, o čemž neměla tušení ani Černochová ani parlament.
Prezident v neděli v Otázkách Václava Moravce nechtěl spory o vývoz dronů stejně jako Řehka veřejně příliš komentovat. Uvedl však, že požaduje, aby byla věc rychle a transparentně vyšetřena a výsledky pak zveřejněny. O kauze bude příští týden jednat s premiérem Petrem Fialou (ODS). Jednání s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) avizoval na další týden.
„Nikdy neděláme nic, co by bylo v rozporu s jakýmkoli předpisem nebo zákonem. Podporu Ukrajiny považuji za správnou. Pokud kdokoli pomáhá Ukrajině, je to chvályhodné. Mimořádná situace si vyžaduje mimořádná opatření. Podívejme se na naši muniční iniciativu,“ řekl Pavel. „Pokud je na udělování diplomatických pasů nebo dodávání dronů něco špatně, tak ať se to vyšetří. (...) Pokud ministryně sama mluví o zneužívání diplomatických pasů nebo pašování dronů, je to špatně a poškozuje to dobré jméno ČR,“ dodal.
Řehka, který byl hostem pořadu po něm, uvedl, že vývoz dronů na Ukrajinu v rámci projektu Nemesis, který sám zaštítil, byl v pořádku a nikdo neporušil zákon. Generál připustil jen „drobná administrativní pochybení“. „Za mě je to užitečná věc. Nebudu komentovat výroky politiků. Jsem bytostně přesvědčen, že ta věc je dobrá a je v pořádku a že se u toho neporušuje zákon. Máme dělat správné věci. Interní věci se mají řešit interně. Kdo něco dělá, občas něco pokazí, ale není doba na to, abychom seděli s rukama v klíně a nechali se zastrašovat,“ prohlásil Řehka.
Prezident se předtím ohradil proti slovům ministryně Černochové, která řekla, že jí nepřijde normální, když získal diplomatický pas jeden ze zakladatelů spolku Jan Veverka. Byť je příslušníkem aktivních záloh. „Získal ho způsobem, který není v pořádku, není v souladu se všemi právními předpisy, které na resortu máme,“ dodala Černochová s tím, že věc chtěla řešit s prezidentem, protože se dotýkala také velitele 601. skupiny generála Miroslava Hofírka.
Dostala ale podle svých slov informaci, že „generál dělá svoji práci zřejmě pro pana prezidenta v jeho očích dobře a že pan Hofírek nemá být nějakým způsobem personálně řešen, což chtěla udělat“.
„Nikdy jsem nezasahoval do personálních pravomocí ministryně,“ bránil se v neděli Pavel. Ministryni prý pouze upozornil na to, že nevidí důvody, které by měly vést k odvolání, a aby to zvážila. „Ne aby to udělala, či neudělala,“ dodal Pavel.